Kateřina Vacková: Jak pečovat o své zdraví? Důležité je začít!

28.3.2019

Magazín Forbes ji vyhlásil za jednu z 30 nejúspěšnějších lidí v Česku do 30 let. Ve 22 letech jí diagnostikovali rakovinu, ale díky odhodlání a vhodné péči se z toho dostala. Jejím posláním je ukazovat lidem, jak se starat o zdraví a myslet na prevenci. Proto založila organizaci Loono, ve které sdružuje mladé mediky, pořádá s nimi workshopy a učí veřejnost, jak na prevenci před rakovinou, kardiovaskulárními či sexuálně přenosnými onemocněními. Kateřina Vacková nám v rozhovoru pro Moji lékárnu odhalila, jak vnímá život po vyléčení a také jak včas rozpoznat příznaky rakoviny.

Kateřina Vacková - LoonoS neziskovou společností Loono pomáháte tisícům lidí v prevenci před rakovinou a kardiovaskulárními nemocemi. Proč jste se rozhodla právě pro tuto dráhu?
Kvůli své osobní zkušenosti – ve 22 letech mi totiž byl diagnostikován zhoubný nádor. A to samozřejmě zaskočilo nejen mě, ale i moji rodinu a přátele, kteří se ihned začali zajímat, co mohou pro své zdraví udělat a vážné nemoci tak předejít. Já však nechtěla zůstat jen u blízkého okolí, věděla jsem, že taková zpráva musí do světa. Tak jsem založila Loono, abych pomohla lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví, je právě teď.

Založila jsem Loono, abych pomohla lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví, je právě teď.

Bylo zpočátku těžké oslovit veřejnost odlehčeným stylem o tak citlivém tématu?
Vůbec! Právě naopak, od samého začátku jsme na workshopy dostávali pozitivní zpětnou vazbu. Lidé oceňovali fakt, že je nestrašíme, ale zábavně a trpělivě vysvětlujeme, jak se mají o svoje srdce, mozek, prsa či varlata správně starat. Navíc sama přítomnost studentů medicíny a mladých lékařů hodně přispívá k vytvoření atmosféry bezpečí, kde se lidé nebojí mluvit o svém zdraví. Proto i název Loono (čti lůno, pozn. redakce).

Kateřina Vacková - LoonoJak se změnila Vaše životní perspektiva po tom, co Vám diagnostikovali rakovinu?
Myslím, že žiju „vědoměji“. Více vnímám své tělo a signály, které mi dává. Více rozvažuji jak, čím a s kým budu trávit svůj čas a v neposlední řadě více přemýšlím nad smyslem svojí práce a hodnotami, které světu přináší. Naučila jsem se, že i ty nejstrašnější životní zkušenosti může člověk obrátit v něco pozitivního. A proto je mi dnes velkou ctí vést a motivovat mladé lidi, aby s otevřenou myslí měnili zaběhnuté stereotypy a pomáhali druhým.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!