Jiří Halda s Markem Hermanem:

6.12.2021

„Berte své děti jako pohled do zrcadla.“

Rozhovor s Jiřím Haldou a Markem Hermanem je přínosný nejen pro rodiče malých dětí, ale pro všechny, kteří s nimi přijdou do kontaktu. Není snad nic nepředvídatelnějšího než malé dítě. Dozvíte se o maličkostech, na které by se ve výchově nemělo zapomínat, proč děti zlobí a jak přistupovat k trestům. Nezapomněli jsme se zeptat ani na náročnou roli matek a na to, proč některé maminky nebaví si hrát se svými dětmi. Dozvíte se mnoho zajímavostí, které jsou přitom tak jednoduché a jasné… Napadlo vás například, že na důslednosti stojí úspěch vaší výchovy?

Pane Haldo, vaše kniha „Maličkosti“ se zabývá věcmi, které lze jednoduše v každodenním životě přehlédnout, ale pro děti mohou sehrát důležitou roli. Které z nich na základě vaší terapeutické praxe považujete za nejdůležitější?

JH: Na prvním místě to, že jsme za všech okolností dětem vzorem. Takže nedůslednost, nejednotnost či nedostatečná trpělivost je neustálým rizikem. Dětem nejen tvoříme zázemí a pocit šťastného dětství, ale také je učíme, jak mají jednou samy život plánovat, prožívat a budovat vztahy. A najednou zjistíte, že milované, hýčkané a vzdělané dítě dospěje a narazí na vtisknutý problém nedostatečného respektu k partnerovi, který vidělo u svých rodičů. A problém je na světě. Takže připomínám čtyři klíčová „kouzelná“ slova – buďte vlídní, trpěliví, jednotní a důslední. Chovejte se k sobě a k dětem tak, jak si přejete, aby se ostatní chovali k vám.

A pak bych zmínil klíčový význam pravidel a mantinelů – bez nich děti necítí pocit existenční jistoty. Jen připomínám, že pravidla jsou to, co platí pro všechny… A jednotnost a důslednost v tomto ohledu je nejslabší stránkou výchovy – skoro každý pro sebe chce výjimku.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!