Jak začít, aby letos hubnutí bylo opravdové?

19.1.2022

Většina lidí, kteří se pohybují v pásmu nadváhy či obezity, přičemž v současné době jsou to téměř dvě třetiny dospělé populace (38 % dospělých s nadváhou a 28 % s obezitou), mají nějaké zkušenosti s hubnutím, resp. se snižováním hmotnosti. Všude, zejména nyní v lednu, je nabízeno mnoho „zaručených“ postupů slibujících rychlé, a dokonce i trvalé snížení hmotnosti.

Někteří jsou ochotni utratit i desítky tisíc korun za různé diety a „léčebné“ postupy. Jediným výsledkem takového snažení ale často bývá pouze zklamání. Obezřetnost se vyplatí všude tam, kde dostanete hotové řešení hned při prvním kontaktu. Jak tedy na to, pokud se chcete v letošním roce pokusit obrátit směr vývoje vaší hmotnosti?

Není řešení bez analýzy problému

Některé diety vám skutečně mohou poměrně rychle pomoci k nižší hmotnosti. Problém je, že v drtivé většině nejsou dlouhodobě udržitelné a po návratu k původnímu způsobu stravování vás čeká typický jojo efekt. Některými postupy si lze dokonce i uškodit, zvláště máte-li cukrovku, postižení ledvin apod. Dokonce ani bariatrické řešení jako sleeve gastrektomie, plikace žaludku nebo žaludeční bypass nepomůže všem, pokud není správně vybráno a načasováno. Jak tedy analyzovat problém? Dříve než se přijdete poradit s odborníky, můžete s analýzou jídelníčku začít sami. Pokuste se objektivizovat váš denní energetický příjem tím, že jej budete co možná nejpřesněji zaznamenávat podle následujících zásad např. do aplikace Kalorické Tabulky:

  • Zapisujte vše okamžitě po konzumaci, a to včetně nápojů.
  • Zapisujte čas konzumace.
  • Zapisujte co nejpřesněji množství konzumované potraviny či nápoje. 
  • Zapisujte i pocity, když tušíte, že nejíte racionálně (stres, smutek, radost atd.). 
  • Zapisujte také místo a činnosti při jídle, přítomnost dalších osob, stupeň hladu. 

Už jen dobře zaznamenaný jídelníček vede k mírnému snížení hmotnosti, aniž byste cokoli měnili. Často navíc odhalí, kde je problém, a pomůže vám rozlišit hlad od chutě, což je pro další postup zcela zásadní.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!