Jak vyzrát nad průjmem?

28.7.2015

Průjem někdy zažil každý z nás. Jedná se o nepříjemný problém, který může v těžkých případech dokonce ohrozit život, protože je spojen s významnou ztrátou tekutin a minerálů. Přestože je průjem velmi subjektivní pojem, obecně označuje stav, kdy dochází k častému vyprazdňování řídké neformované stolice. Časté vyprazdňování obvykle znamená více než 2–3x denně. Průjem bývá typicky doprovázen přetrvávajícím nutkáním na stolici a jejím překotným vyprazdňováním. Přítomny mohou být také nevolnost, zvracení, bolesti až křeče v břiše nebo teplota.

Příčiny průjmu

Průjem lze rozdělit na akutní, který trvá max. 14 dní, a na chronický, jenž trvá déle. Nejčastějšími příčinami akutního průjmu jsou infekční onemocnění vyvolaná viry (např. rotaviry) nebo bakteriemi (např. salmonely), dietní chyby až otravy z jídla a psychické vlivy. Vzácnější příčinou akutního průjmu může být potravinová alergie. Chronický průjem se vyskytuje v souvislosti se zánětlivými (např. Crohnova choroba), nádorovými nebo neurologickými onemocněními (např. dráždivý tračník) střeva, ale také při postižení jiných částí trávicího systému (např. slinivky, žlučníku, jater). Doprovázet může i choroby štítné žlázy nebo cukrovku. Průjem vyvolaný parazity (např. améby, škrkavky) obvykle také trvá déle než 14 dnů. Chronický průjem většinou trápí i pacienty s nesnášenlivostí lepku (celiakie) nebo laktózy, nevyloučí-li dané látky z potravy.

Průjem mohou vyvolávat i některá léčiva (např. širokospektrá antibiotika, léky na snížení kyselosti žaludečních šťáv s obsahem hořčíku, metformin, protinádorová léčiva nebo některé léky užívané na vysoký krevní tlak nebo depresi). U některých z nich se může jednat pouze o přechodný nežádoucí účinek na začátku terapie nebo lze průjmu předcházet správným způsobem jejich aplikace (např. po jídle).

Komplikace průjmu

Nejvýznamnější komplikací průjmu je porucha vstřebávání vody a dalších látek (např. minerálů, vitaminů, léčiv) ve střevech z důvodu zrychleného průchodu tráveniny danou oblastí. Akutně je pacient ohrožen především dehydratací a tzv. minerálovým rozvratem (nadměrné ztráty životně důležitých minerálů např. draslíku a sodíku vedou k jejich nedostatku v organismu, což se projevuje různě závažnými příznaky např. arytmií, svalovou slabostí, křečemi). Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti, staří lidé a chronicky nemocní.

Při dehydrataci může dojít až k selhání krevního oběhu vlivem nedostatečného množství cirkulující krve nebo vzniku krevní sraženiny (trombózy) a následně např. cévní mozkové příhody v důsledku přílišného zahuštění krve. Dehydratace se projevuje zvýšenou únavou, malátností, suchými sliznicemi, poklesem krevního tlaku, zvýšenou tepovou frekvencí nebo poklesem až úplnou zástavou močení. Pokud se dané příznaky objeví, je třeba kontaktovat lékaře, který rozhodne o případné hospitalizaci a infuzní léčbě pacienta. Konzultace s lékařem je na místě také v případech, kdy u dospělého trvá průjem déle než tři dny, u dětí starších jednoho roku déle než dva dny a u mladších dětí a seniorů jeden den. Varovnými příznaky průjmu, který bychom rozhodně neměli léčit sami, jsou také přítomnost krve či hlenu ve stolici, neobvyklé bolesti břicha, horečka (více než 39 ºC) nebo současně se vyskytující opakované zvracení. Příznakem závažného onemocnění může být také průjem, který se opakuje nebo je střídán zácpou.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!