Mnoho z nás není spokojených s vlastní postavou, nejčastěji s oblastí břicha. Co s tím? Někdo se rozhodne držet dietu, někdo začne cvičit, respektive posilovat břicho. Již ze začátku bych chtěl zdůraznit, že jedno bez druhého (úprava stravy a cvičení) nemá smysl.
Sedy lehy se zastrčenými nárty pod postelí a sklapovačky s napnutýma nohama. Nejčastější, ovšem nejhorší možná volba pro někoho, kdo není v kondici a má jen mlhavou představu o fungování kosterně-svalového aparátu lidského těla. Ale proč je to špatně, když jste tyto cviky dělali a vaše děti stále dělají ve školách, když je vidíte v posilovnách a když je dělá samotný Rocky Balboa? Vezměme to trochu oklikou.
Břišní svaly má každý z nás. Jen procento tuku, které je zakrývá, se liší. Pokud budete posilovat, svaly zvětší svůj objem. Břišní tuk ovšem nezmizí a viditelného výsledku nedosáhnete. A aby to bylo ještě komplikovanější, tak ony žádoucí „břišní buchty“, „vánočku“ nebo také „six-pack“, které vídáte ve filmech a časopisech, tvoří tzv. přímé břišní svaly. Ty vedou shora dolů od hrudní kosti až k pánvi. Sedy lehy a sklapovačky přímé břišní svaly přetěžují a zanedlouho se jejich následkem můžete setkat s bolestmi v tříslech či v oblasti zad. Svaly, které primárně udržují pevné břicho a stabilní páteř, tvoří tzv. střed těla, hluboký stabilizační systém páteře (dále HSSP) nebo core (z angličtiny jádro). Tyto svaly leží až pod přímými břišními svaly a jejich průběh lze přirovnat ke šněrování korzetu. Měly by být aktivovány vždy primárně, a to nejen při cvičení, ale i při každodenních aktivitách. Pokud tomu tak není, jsou nejčastějšími následky opět bolesti zad a výhřezy meziobratlových plotének v bederní krajině.