Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku?

27.10.2020

Zdraví je zásadním ukazatelem kvality života. Pečovat o něj je proto důležité bez ohledu na to, kolik svíček na dortu letos sfouknete. Co dělat, abyste si udrželi vitalitu a měli stále energii a chuť do života? Vybrali jsme pro vás několik poznatků z různých oblastí, které vám v tom zaručeně pomohou.

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku?Každý věk má svá specifika

Je potřeba mít na paměti, že každý věk má svá specifika. S přibývajícími léty se zpravidla objevují psychické i fyzické změny, které jsou ovlivněny jak vnitřními (dědičnost, přirozené procesy), tak i vnějšími faktory (životospráva, pohyb aj.).

Právě vnější faktory můžeme během života do velké míry ovlivnit. Platí, že čím dříve si osvojíte zdravý životní styl, tím pozitivnější dopad to bude mít na vaše celkové zdraví. Ani ve vyšším věku však rozhodně není pozdě začít žít zdravě.

S přibývajícími léty se zpravidla objevují psychické i fyzické změny, které jsou ovlivněny jak vnitřními (dědičnost, přirozené procesy), tak i vnějšími faktory (životospráva, pohyb aj.).

Pohyb jako základ pevného zdraví

Nejdůležitějším pilířem dlouhého a šťastného života je rozhodně pravidelný pohyb. Samozřejmě je ideální věnovat se mu po celý život a udržovat si přiměřenou fyzickou aktivitu i v pozdějším věku.
Senioři musí při výběru vhodného sportu vždy vycházet ze svého zdravotního stavu a brát v potaz omezení v podobě různých onemocnění a poruch pohybového aparátu. Dalším pravidlem je nepřepínat se, poctivě odpočívat a vyhnout se nepřiměřené zátěži.
Pravidelné cvičení má u seniorů velmi pozitivní vliv v různých oblastech – pomáhá udržovat optimální váhu, podporuje výstavbu svalové hmoty, zrychluje metabolismus, přispívá ke správné funkci trávicí soustavy aj. Omezuje také neblahý vliv chronických onemocnění – pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a cholesterol, podporuje srdeční funkce a také celkovou imunitu. Kromě toho díky produkci endorfinů udržuje dobrou náladu a také pozitivně působí na činnost mozku.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!