Jak nás ovlivňuje závislost na mobilu a sociálních sítích

23.2.2020

Už jste někdy slyšeli o nomofobii? Jedná se o označení pro fobii,
která spočívá v závislosti na vlastním mobilním telefonu nebo smartphonu.
Postižený jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu,
vybití baterie,zapomenutí nebo ztráty mobilu. Na celém světě
přibývá lidí,  kteří touto fobií trpí. Někteří závislost
na telefonu přirovnávají k závislosti na nikotinu nebo
alkoholu, dle studií dokonce dochází k negativnímu ovlivňování
našeho mozku. Odborný název už má také závislost
na sociálních sítích, počítačových hrách nebo online chatu.
Jedná se o netolismus. I zde počet závislých každým dnem roste.
Jak jste na tom vy – odoláváte, nebo si už život bez mobilního telefonu
v ruce nebo připojení na tzv. virtuální drogy nedokážete představit?
Pokud ano, je na čase s tím něco udělat a naordinovat si tzv. digitální detox.

Studie tvrdí, že nomofobií v různých intenzitách trpí více než polovina uživatelů mobilních telefonů. Lidé, kteří jsou na mobilním telefonu silně závislí, se potýkají s vážnou úzkostí, pokud k němu nemají přístup. Závislost může ovlivnit jejich společenský život, vztahy s přáteli, partnery a rodinou. Jedním ze znaků závislosti je skutečnost, že se tito lidé vyhýbají interakcím tváří v tvář, trpí sociální úzkostí a možná i depresemi. Nomofobie má vliv na jejich schopnost pracovat nebo studovat, chybí jim soustředění. Jediné, po čem touží, je být stále připojeni ke svému smartphonu.

Studie dokázaly, že závislost na telefonu má vážné důsledky. Už se vám stalo, že jste během řízení auta četli nebo psali SMS zprávu nebo telefonovali bez použití handsfree? Nejde jen o to, že vám hrozí pokuta a odečet trestných bodů z karty řidiče, ale může vám jít o život. Problém ale může být nejen na straně řidičů – v nebezpečí jsou také chodci, kteří kvůli věnování se mobilnímu telefonu nepozorně vstoupí do vozovky. Používání mobilního telefonu má dopad i na naše zdraví – pokud do něj delší dobu koukáme, způsobuje to špatné držení těla, bolesti krku a zad a může to mít negativní dopad na naši páteř. Výzkumníci také zjistili, že modré světlo, které vyzařuje z displejů mobilních telefonů, může narušit produkci melatoninu, a tím i spánek. Závislost na mobilním telefonu může negativně ovlivnit také fungování našeho mozku. Vědci zjistili, že lidé, kteří jsou na něm závislí, mají v mozku vyšší hladinu GABA, což je aminokyselina, kterou si mozek vytváří za účelem negativního ovlivňování. Tato látka zpomaluje neurony, což vede k horší pozornosti a kontrole a člověk se nedokáže plně soustředit.

Jak nás ovlivňuje závislost na mobilu a sociálních sítích

Jak na sobě poznáte, že jste na mobilním telefonu závislí?
Existují různé testy. Přináším jenom pár otázek, na které si musíte upřímně odpovědět. Stalo se vám, že jste zpanikařili při vybití telefonu nebo zapomenutí nabíječky? Pociťujete návaly úzkosti při ztrátě signálu? Když si mobil zapomenete doma, myslíte jen na to, co vám uniká a kdo vás shání, neustále mobil kontrolujete, jestli vám náhodou někdo nevolal, nepřišla SMS zpráva nebo e-mail? Usínáte s mobilem v ruce nebo na nočním stolku, nosíte si mobil do koupelny nebo na toaletu, mobil nevypínáte ani na společenských setkáních, v kině nebo divadle? Musíte všechno fotit a následně se tím chlubit na sociálních sítích? Trhnete s sebou, pokud někomu zazvoní telefon se stejnou melodií, jakou máte vy? Pokud jste na většinu otázek odpověděli ano, tak je vážně čas se nad sebou zamyslet.

CELÝ ČLÁNEK ZDE


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!