Jak na lepší spánek
7.6.2021Spojitost mezi (ne)dostatkem spánku a fyzickým i duševním zdravím byla prokázána mnoha studiemi. Kvalitní spánek však bohužel představuje pro významné procento lidí, zejména seniorů, nedosažitelný cíl. I když se příčiny poruch spánku mohou individuálně lišit, odborníci se shodují na několika oblastech, které mohou kvalitu našeho spánku významně vylepšit.
Optimalizace spánkového režimu
- Pevná doba probouzení – nepravidelný spánkový režim spánek velmi negativně ovlivňuje. Nastavte si proto dobu probouzení na pevnou hodinu. Tu dodržujte i o víkendu nebo jiných dnech, kdy by vás lákalo si přispat.
- Čas pro spánek – pokud máte rušný život, je důležité vyhradit si na spánek dostatečné množství času. Postupujte zpětně od pevné hodiny vstávání a určete si čas vhodný pro usínání.
- Opatrně se zdřímnutími – v případě, že si můžete dovolit občasné zdřímnutí během dne, pro kvalitu nočního spánku je důležité, aby tyto pauzy netrvaly příliš dlouho nebo nebyly příliš blízko času usínání. Nejlepší čas je těsně po obědě či v časných odpoledních hodinách. Ideální délka zdřímnutí je kolem 20 minut.
Před usnutím
Špatné návyky před spaním významně přispívají k nespavosti a dalším problémům se spánkem. Změna těchto návyků může nějakou dobu trvat, ale vynaložené úsilí se vám vrátí v podobě uvolněnějšího a snazšího usínání.
Je mnohem jednodušší usnout, pokud si před spaním navodíte pocit pohody. Čtení, pomalé protahování, poslech uklidňující hudby nebo relaxační cvičení...
- Klidných 30 minut – je mnohem jednodušší usnout, pokud si před spaním navodíte pocit pohody. Čtení, pomalé protahování, poslech uklidňující hudby nebo relaxační cvičení jsou příklady aktivit, které vám pomohou dostat se do správné „předspánkové” nálady.
- Tlumené světlo – omezení jasného světla ve večerních hodinách přispívá k produkci melatoninu, hormonu, který podporuje spánek.
- Odpojte se – tablety, mobilní telefony a notebooky udržují mozek v pohotovosti, takže je těžké se uvolnit. Navíc světlo z těchto zařízení potlačuje přirozenou produkci melatoninu. Nejpozději 30 minut před usínáním proto přestaňte tato zařízení používat.
CELÝ ČLÁNEK ZDE