Interview s operním pěvcem Štefanem Margitou

28.11.2016

Štefan Margita: Už mám všechny dárky nakoupené

Slovenský tenorista žijící v Praze letos o prázdninách oslavil šedesát let. Už nyní ví, co ho čeká v roce 2020, jelikož jako správný operní zpěvák má diář téměř plný. Kde a jak tráví volné dny, pokud se mu naskytnou? Jak se těší na Vánoce a co přináší jeho nová vánoční deska X MAS? Nejen o tom jsme si povídali se Štefanem Margitou pro náš magazín.

Medailonek

Štefan MargitaSlovenský operní pěvec Štefan Margita patří ke světově uznávaným tenoristům. Působí převážně v zahraničí, vystupoval v nejslavnějších operních domech, jako jsou milánská La Scala, londýnská Covent Garden a newyorská Metropolitní opera. Loni se Margita po deseti letech vrátil také na prkna Národního divadla v Praze, kde se představil v Janáčkově opeře Z mrtvého domu.

Pěvec je rodákem z Košic (1956), studoval na tamní konzervatoři. V letech 1983 až 1986 působil v operní scéně v Košicích. V roce 1986 zvítězil na festivalu Pražské jaro a v srpnu téhož roku získal angažmá v opeře pražského Národního divadla. V té době (1987 až 1991) byl Margita současně sólistou vídeňské Volksoper. V roce 1992 pak přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha (1992 až 1994). V roce 1992 se oženil se zpěvačkou Hanou Zagorovou. Před lety spolu v televizi uváděli zábavný pořad Hogo Fogo. Margita se nebrání „výletům“ do jiných hudebních vod. Dokladem toho je například úspěšné album na pomezí žánrů s názvem Melancholie (2013) oceněné platinovou deskou. V roce 2014 pěvec představil rozšířené vydání knihy Michaely Zindelové s názvem Bez omezení, v níž se ohlíží za svým životem. A v neposlední řadě na podzim tohoto roku vydal vánoční desku X MAS.Nikdy mě nepřestane udivovat, s jakým předstihem operní zpěváci plánují svá vystoupení. Nemáte v tom občas chaos, když žijete tak napřed?

Operní zpěvák, který si otevře diář a nemá ho zaplněný alespoň na dva roky dopředu, rozhodně znervózní. Má problém, který se mu jen těžko podaří vyřešit, protože dobrá angažmá už získá jen velmi těžko. Operní domy plánují až pět let dopředu, a tím pádem jsou role v jimi chystaných operách již obsazené. Vybírají si na základě předešlých vystoupení. Svou roli pochopitelně hraje to, jak jste se líbil publiku, jaké kritiky o vás vyšly. Letos se mi v Chicagu dařilo tak skvěle, že vyšlo mnoho skvělých kritik, že jsem to v takové míře snad ještě nezažil. Tak to prostě je, v tomhle případě musí jít falešná skromnost stranou. Pokud jste měl tedy úspěch, nabídne vám divadlo další spolupráci. Na tenhle systém práce jsem si rychle zvykl, nic jiného mi ani nezbývalo. Ale v povaze to nemám a v soukromí se tak žít nedá. To se spíš stane, že jednoho krásného večera s Hankou zjistíme, že máme před sebou oba dva tři dny volna. Tak se sbalíme a hned ráno odletíme do Španělska, kde máme v Malaze byt.

celý rozhovor zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!