Interview s Marekem Hermanem: Mobil nebo tablet nemá v rukou dítěte co dělat!

31.1.2018

„Spokojená máma, spokojené dítě,“ tak zní podle uznávaného českého psychologa a lektora Marka Hermana základní princip života. Dítě by podle něj mělo mít doma jasná pravidla, řád a povinnosti. Co si myslí o fenoménu „supermaminek“ a proč žijeme v době selhání otců? To všechno si přečtete v našem rozhovoru!

Dneska sice máme všichni všechno pod nosem, ale spokojenost žádná. Jsme přecpaní, unudění, ale v podstatě nešťastní. Nejhorší je, že lidem chybí touha.

Jak vznikla myšlenka napsat knihu Najděte si svého marťana?
Když jsem ještě studoval na fakultě, strašně mě štvalo, když jsme se museli ke zkouškám učit ty tuny nesmyslných definic a teorií, takové ty tlachy „pozornost je vědomé zaměření subjektu na objekt a dělí se za prvé, za druhé…“. Bylo to nezáživné a ubíjející. Začal jsem si proto sám hledat dobré knížky a zdroje, kde se dalo. Začal jsem jezdit na semináře a potkával chytré lidi, kteří opravdu věděli. Byl to pro mě úplně nový svět, začalo mě to hrozně bavit! Měl jsem spoustu sešitů a zápisků, podtrhané knížky, vystříhané rozhovory. Až toho bylo tolik, že jsem si řekl, že napíšu knížku. Pro ty, kdo chtějí vědět, ale nemají čas ani chuť číst blbosti.

Žijeme v době blahobytu a vyspělých technologií, máme pohodlí a dostatek zdrojů. Proč tedy podle vás pociťuje tak velké množství lidí nespokojenost nebo frustraci?
Protože právě to pohodlí nás naprosto drtí. Mozek je totiž spokojený, jenom když usiluje! To je přece starý evoluční vzorec. Dneska sice máme všichni všechno pod nosem, ale spokojenost žádná. Jsme přecpaní, unudění, ale v podstatě nešťastní. Nejhorší je, že lidem chybí touha. Když ji ztratíte, začne se vám ztrácet smysl života. Spoustě lidem taky zoufale chybí důvěrný vztah a na něj navázaná něha. Prostě jsme si zaplevelili život věcmi a pohodlím. A místo partnera máme v ruce chytrý telefon. To nemůže fungovat.

Jak ovlivňuje nespokojenost rodičů vlastní děti?
Hodně. Dítě je skoro vždycky zrcadlem rodičů, hlavně mámy. Proto je strašně důležité, aby máma byla spokojená a v pohodě. Protože platí základní princip života: spokojená máma, spokojené dítě. Když je máma spokojená, dítě si to z ní vezme samo, umí to. Proto je strašně důležité, aby máma uměla ochránit sama sebe, aby si uměla odpočinout. Ulevit si. Když je máma spokojená, celá rodina je spokojená. Žena zná Tajemství života, víme, že? Takže umí udělat doma pohodu. Ale to jde jenom tehdy, když je odpočatá, jinak ne. Dneska ale mámy odpočaté nejsou. Jsou spíše uštvané jako zvěř.

Interview s Marekem HermanemMohl byste říct, jakých chyb se rodiče nejčastěji dopouštějí ve výchově svých potomků?
Asi nejhorší je příliš volná výchova, kdy rodiče udělají ze svého dítěte poloboha, kolem kterého se všechno točí a kterému se všechno podřizuje. Nikdy nesmíte dítě posadit na trůn, to je vždycky cesta do pekla. Pak totiž začne být výchova strašně ubíjející: dítě odmlouvá, o všem donekonečna diskutuje, rodiče musí všechno zdůvodňovat, obhajovat. Je to únavné a otravné, z dětí se stanou zloději energie. Druhou největší chybou je, že dneska dětem doma chybí jasná pravidla, pevné mantinely a řád. Děti nemají doma žádné povinnosti, to je fakt katastrofa. Dítě ve třech letech by mělo mít doma nejméně dvě povinnosti a mělo by se naučit, že k tomu, aby doma bylo dobře, musí přispět. A ještě poslední věc řeknu, protože to je opravdu zlé jako mor: rodiče doslova a do písmene odkládají svoje děti k tabletům, televizím a telefonům. Málo si s nimi povídají, málo se s nimi mazlí a skoro vůbec nechodí ven. Ve školkách máme dva největší problémy: děti žvatlají, neumějí mluvit a jsou nemotorné, protože doma věčně sedí jak peciválové a hledí do nějaké obrazovky. To vám řekne každá učitelka. Takže dohromady je těch problému bohužel dost.

celý rozhovor zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!