Inkontinence označuje neschopnost udržet moč nebo stolici. V následujícím článku se zaměříme na inkontinenci moči, která se vyskytuje výrazně častěji než inkontinence stolice a celosvětově postihuje v průběhu života v některé své formě až polovinu ženské populace. Tento problém se však nevyhýbá ani mužům, i když u nich se vyskytuje méně často a na základě jiných příčin.
Inkontinence moči je nechtěný samovolný, tedy vůlí neovlivnitelný únik moči. Moč buď odtéká pouze občas, anebo pozvolna neustále. Moderní definice inkontinence zahrnuje ale také silné nucení na močení (urgenci) anebo zvýšenou frekvenci močení během dne (polakisurie) a potřebu častého vstávání na močení v noci (nykturie). Za inkontinenci moči lze označit i občasné „ucvrknutí“ např. při kašli, smíchu nebo fyzické zátěži, protože za normálních podmínek je zdravý člověk schopen moč 100% udržet i v těchto případech zvýšeného nitrobřišního tlaku. Mezi další projevy inkontinence patří pocit nedokonalého vyprázdnění po močení, přerušované močení, problémy se zahájením močení, nebo dokonce bolest při močení. V některých případech se jedná o problém pouze přechodný (např. při močové infekci, zácpě, silném kašli), jindy trvalý.
Inkontinence moči je problematická nejen z hlediska sociálního, kdy jí postižený člověk musí omezovat nebo zcela vynechávat některé své běžné aktivity a je vystaven velkému psychickému tlaku, protože není schopen ovládnout základní tělesnou funkci, ale také z hlediska zdravotního. Únik moči významně znesnadňuje hygienu, což zvyšuje riziko vzniku kožních potíží (od lehkých opruzenin až po infikované chronické rány) nebo infekcí močového i pohlavního traktu.