I uši potřebují správnou péči

14.6.2020

Ač se nám to tak nemusí zdát, ucho je naším nejcitlivějším smyslovým orgánem. A sluch je prvním smyslem, který se u nás vyvine – schopnost slyšet je plně vyvinutá již v 18. týdnu života, tedy ještě v matčině těle. Maminky si jistě vybavují stavy, kdy ve svém bříšku pociťovaly různé reakce miminka na rozmanité vnější zvuky.

Sluchluch je pro nás stejně důležitý jako naše ostatní smysly a péči o něj bychom neměli zanedbávat. Důležitou součástí našeho sluchového ústrojí je ušní maz (odborně cerumen). Ušní maz je produkován kožní výstelkou v zevním zvukovodu. Zevní zvukovod je ona trubice, která spojuje ušní boltec a bubínek. A zevní zvukovod je důmyslně chráněn právě ušním mazem, který zajišťuje hned několik důležitých funkcí.

Ušní maz promazává a zvláčňuje zvukovod, chrání kůži zvukovodu před drobnými poraněními (tzv. mikrotraumaty), zachytává drobná cizí tělesa (nečistoty a prach) a omezuje pronikání vody dovnitř zevního zvukovodu. Vlhkost v zevním zvukovodu je nežádoucí faktor. S trochou fantazie si můžeme zevní zvukovod představit i jako takový skleník – je tam tma, je tam teplo a pokud se ještě přidá vlhkost, pak je to téměř ideální prostředí pro rozvoj bakterií a plísní. Právě ušní maz svým chemickým složením zabraňuje růstu bakterií a plísní.

Za normálních okolností se zevní zvukovod sám zbavuje přebytků ušního mazu. Říká se tomu přirozený samočisticí proces. Funguje u každého z nás za pomoci pohybů čelistí. Ušní maz se díky tomu postupně přesouvá směrem ven k ústí zevního zvukovodu, odkud ho můžeme snadno vyčistit smotkem kapesníku nebo osušky. Rozhodně bychom se měli vyhnout čištění zvukovodu nějakými předměty. Zcela nežádoucí je „šťourání“ v uchu hygienickými vatovými tyčinkami nebo vlásenkami, klíči, propiskou a podobně, jak nám lidská fantazie umožňuje.

CELÝ ČLÁNEK ZDE


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!