V minulém čísle magazínu byly probrány základní informace týkající se hormonální antikoncepce (kontracepce; HAK). Následující text přináší rozšíření problematiky včetně informací o nouzové antikoncepci („pilulka po“).
Perorální hormonální kontraceptiva (klasické tablety) se začínají podávat většinou od prvního dne cyklu (první den menstruačního krvácení). Žena je obvykle užívá 21, nebo 24 dnů v pořadí uvedeném na blistru a poté na sedm, nebo čtyři dny vynechá (případně užívá placebo tablety bez obsahu účinných látek) a po 2–3 dnech se dostaví pseudomenstruační krvácení (sliznice dělohy není typicky změněna jako při klasické menstruaci). Tzv. minipilulky obsahující pouze progestin se užívají bez přestávky 28 dní a během jejich užívání by nemělo docházet k cyklickému krvácení. Jako nežádoucí účinek se však může vyskytnout nepravidelné krvácení nebo špinění.
Transdermální HAK se poprvé aplikuje první den cyklu a poté se náplast mění každý týden (je nutné stanovit si vždy „den výměny“) a čtvrtý týden se odstraní a dostaví se pseudomenstruační krvácení. V případě vaginálních inzertů se léková forma vkládá do pochvy na tři týdny a ve čtvrtém týdnu dojde k pseudomenstruačnímu krvácení. Výhodou těchto novějších lékových forem je nižší četnost aplikací přípravku a to, že obchází trávicí systém, takže není užívání ovlivňováno např. trávicími obtížemi (zvracení), které by mohly snížit účinnost preparátu. Jinak má ale používání hormonálních náplastí nebo vaginálních inzertů stejné nežádoucí účinky jako užívání klasických tablet s obsahem hormonů.
U žen s fyzickými potížemi v intervalu bez hormonů (včetně dysmenorey = menstruace spojená s výraznou bolestivostí a celkovými obtížemi) může být výhodnější podávání HAK v prodloužených cyklech nebo kontinuálně.
Depotní formy HAK (nitrosvalová injekce, nitroděložní tělísko) aplikuje vždy lékař. Jejich výhodou je, že účinná látka se po jedné aplikaci uvolňuje několik měsíců až let a žena nemusí na pravidelné užívání HAK myslet. Nicméně pokud je nutné aplikaci z jakéhokoliv důvodu přerušit, není to, zvlášť v případě injekcí, možné ihned.