Imunita je velmi složitý mechanismus tvořený koordinovanou činností mnoha ochranných buněk a různých bílkovin. To vede k cílenému vyhledání, označení a likvidaci látek a buněk tělu cizích. Dojde-li na některé úrovni k poruše v tomto procesu, dochází k nerovnováze v celém systému a důsledkem je zhoršená schopnost bránit se infekcím i v případě méně nebezpečných mikroorganismů.
Teplota je mechanismus, který umožňuje organismu vytvořit dostatečné množství protilátek pro boj s nemocí, a proto je vhodné, pokud to lze, ji alespoň nějakou dobu nesnižovat antipyretiky, např. v případě zvýšené teploty, tzn. do 38 °C.
Přeléčení zánětu antibiotiky řeší pouze bakteriální infekce (jedná-li se o závažnou bakteriální infekci, je nutné podat antibiotika v kombinaci s homeopatickými léky), ale neposiluje imunitní systém, spíše naopak. Řada zánětů je také často virových a léčba antibiotiky nevede k výsledku, celkový stav imunitního systému se tím spíše zhoršuje. V boji s virovými onemocněními pak nachází své uplatnění homeopatické léky.