Hemoroidy – palčivé téma a nepříjemný problém, se kterým se každodenně potýká spousta z nás. Vyvolávají nepříjemné pocity pálení, svědění a bolesti v intimní oblasti. Jak proti nim účinně bojovat a dát jim natrvalo sbohem?
Hemoroidy, jinak také zvané „zlatá žíla“, jsou rozšířené cévní pleteně nacházející se v oblasti konečníku a řitního kanálu. Řadí se mezi velmi častá onemocnění, jejichž výskyt roste s přibývajícím věkem. Uvádí se, že jimi trpí více než polovina populace ve věku nad 50 let.
Samotný vznik je podmíněn zvýšeným tlakem v hemoroidálních žilních pleteních, čímž dochází ke zduření, rozšíření, krvácení až vyhřeznutí sliznice. Onemocnění je doprovázeno nepříjemným svěděním, bolestí a potížemi s vyprazdňováním, což má z hlediska intimity a citlivosti značný vliv na lidskou psychiku.
Velmi důležitá je tzv. diferenciální diagnostika, která slouží k vyloučení možného rizika kolorektálního karcinomu nebo jiných onemocnění s podobnými projevy.
Podle lokalizace je dělíme na vnější a vnitřní.
Vnější se nacházejí zpravidla na povrchu konečníku, v blízkosti řitního otvoru, případně trochu hlouběji. Bývají mělké, vlhké, většinou nebolí a nekrvácí. Charakteristickým znakem vnějších hemoroidů je tlak v anální oblasti, který v případě prasknutí odezní a dojde ke značné úlevě.
Vnitřní vznikají hlouběji v análním kanálu. Od těch vnějších se odlišují typickou příměsí krve ve stolici. V pokročilejším stádiu onemocnění dochází k tzv. prolapsu neboli vyhřeznutí. Krev, která neodtéká, se městná v žilách, a tím dochází k jejich vyhřeznutí.