Hemoroidy jsou velmi častým onemocněním. Některé zdroje dokonce uvádí, že jimi v Evropě trpí až polovina dospělých. Protože se ale jedná o problém poměrně delikátní, málokdo své potíže řeší s lékařem a léčba hemoroidů je tak často odkládána až do přechodu onemocnění do těžších stadií, která mohou doprovázet i různě závažné komplikace.
Hemoroidy, někdy nesprávně označované jako hemeroidy nebo lidově nazývané „zlatá žíla“, jsou jakousi analogií křečových žil v oblasti dolních končetin. Jedná se o uzlovitě rozšířené žíly v dolní části konečníku a řitním kanálu. Bohaté cévní hemoroidální pleteně, které mají nezastupitelnou funkci v normálním procesu vyprazdňování, má v dané oblasti každý z nás. U někoho jsou však také zdrojem dále popsaných potíží.
Hemoroidy vznikají při zvýšeném tlaku v hemoroidálních pleteních, který vede k jejich rozšíření a zduření. Rozlišujeme hemoroidy vnější, jež se nachází zevně pod kůží v bezprostředním okolí řitního otvoru, a vnitřní, které se objevují pod sliznicí hlouběji v konečníku.
Problémem, který se také v oblasti řitního otvoru často vyskytuje, ale nijak nesouvisí s hemoroidy, jejichž projevy však může připomínat, jsou anální fissury (trhliny). Ty, jestliže se objevují opakovaně a ve větším rozsahu, je třeba také řešit s lékařem, aby se předešlo vzniku např. výrazného krvácení nebo zánětu.