Co je to rýma

16.11.2019

Rýma

Rýma ovlivňuje negativně i vedlejší nosní dutiny a poměrně často způsobuje jejich zánět. Rýmu na samém počátku způsobují viry a na takto postiženou sliznici pak nasedne tzv. superinfekce bakteriemi.

Jak rýma vzniká

Rýma (rhinitis) je zánět nosní sliznice, který se nejčastěji projevuje obstrukcí, vodnatým výtokem a častým kýcháním. Pacient si v mnoha případech stěžuje i na svědění v nose. Rýma ovlivňuje negativně i vedlejší nosní dutiny a poměrně často způsobuje jejich zánět. Rýmu na samém počátku způsobují viry a na takto postiženou sliznici pak nasedne tzv. superinfekce bakteriemi. U bakteriální infekce se sekrece mění z vodnaté na hlenohnisavou až hnisavou.

Rozdělení rýmy

Rýma se dělí na akutní a chronickou. Akutní rýma standardně probíhá ve třech stadiích. Tím prvním je suché stadium. Pacienta trápí suchá a překrvená sliznice, v nose ho svědí. Následuje druhé stadium, které se označuje jako katarální. Nemocný huhňá, slzí, má pocit překážky v nose. Jedná se o pravý opak prvního stadia – jedinec je sužován vodnatou sekrecí, kterou se snaží vysmrkat. Třetím a posledním stadiem je stadium hlenovité sekrece. Pokud se jedná o bakteriální superinfekci, může se na sliznici objevit i hnis.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!