Jedná se zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích virového původu. Je následkem předchozího prochladnutí. Nachlazení je způsobeno rhinoviry, viry parainfluenzy či některými typy koronaviru. Symptomy nachlazení se projevují nejčastěji do 24 hodin po setkání s virem. Symptomy se rozvíjí postupně do 5 dnů a nachlazení by mělo do 10 dnů úplně odeznít. Mezi typické symptomy nachlazení patří zduření nosní sliznice a ucpaný nos. Postižený jedinec kýchá, bolí ho hlava a může mít pro nemoc typické lesklé oči. U pacientů se objevuje teplota – ne horečka – a v některých případech i kašel.
V případě nachlazení bohužel stoprocentní prevence neexistuje. Každý jedinec by se měl především snažit posilovat svou imunitu a celkovou obranyschopnost. Člověk by se měl pravidelně otužovat pro svou silnou imunitu. Do stravy by měl zakomponovat větší množství ovoce a zeleniny a přidat ty správné minerály a vitamíny, které mohou posílit imunitu, například vitamín C a zinek. Je vhodné zvlhčovat vzduch v místnostech, ve kterých se nacházíme. Zdravý jedinec by měl nachlazení předcházet i vhodně zvoleným oblečením podle ročního období. V dnešní uspěchané době je v rámci prevence nachlazení vhodné omezit stresové situace, případně aktivity ve stresujícím prostředí. V době probíhající koronavirové epidemie by se mělo více než kdy dříve dbát na hygienu rukou.
Za zvážení stojí použití imunomodulátorů. Imunomodulace je léčebný postup, který vede k úpravě imunitního systému a určitým způsobem do něj zasahuje. Vhodné jsou beta-glukany – hlíva (Imunoglukan, Terezia Hlíva ústřičná), nukleotidy (Preventan), lyzáty bakterií (GS Imunostim), Echinacea, případně probiotika. Jejich účinnost však není prokázána studiemi.