154

Bílkoviny v našem jídelníčku a při redukční dietě

6.4.2018

Bílkoviny jsou mimořádně rozmanité a tajemné přírodní látky!

Bílkoviny, nepostradatelná část naší stravy, jsou složeny z aminokyselin. Liší se navzájem obsahem a pořadím, jak jsou na sebe vázány. Jejich složité molekuly se liší také tím, jak jsou uspořádány v prostoru. Nakonec i provázek lze smotat různým způsobem a klubíčko může mít různý tvar.

Bílkoviny v našem jídelníčku a při redukční dietěBílkoviny jsou u všeho, co se v našem těle děje!

Bílkoviny jsou základním stavebním materiálem pro výstavbu tělesných tkání. V lidském těle tvoří s cukry, tuky, nukleovými kyselinami a dalšími sloučeninami velké množství biologicky aktivních látek nezbytných pro jeho fungování. Speciální bílkoviny dodávají cestou krevního řečiště důležité látky do tělesných tkání a z nich odvádějí látky nepotřebné nebo plní funkci imunologickou či fungují jako protilátky. Bílkoviny se podílejí na udržování vnitřního prostředí lidského těla fyzikálními mechanismy.

Dostatečný příjem bílkovin během redukční diety je důležitý pro ochranu svalové hmoty, pro imunologické pochody, pro transport všech důležitých látek i pro látkovou výměnu.

Správné složení potravy je nezbytné pro výstavbu nových bílkovin!

Některé aminokyseliny si tělo neumí přetvořit z jiných látek nebo aminokyselin a musí být dodávány potravou. Ty musí být ve stravě zastoupeny v dostatečném množství, aby je tělo nemuselo získávat ze svalové hmoty nebo z jiných důležitých bílkovinných látek. Plnohodnotným zdrojem bílkovin jsou potraviny živočišného původu (např. vejce, maso, mléko). Potraviny rostlinného původu (např. luštěniny, obiloviny, brambory) obsahují bílkoviny hůře dostupné a nejdůležitější aminokyseliny nejsou zastoupeny v dostatečném množství. Kombinace obou zdrojů je proto žádoucí. To je výhodné i z toho důvodu, že přirozeně snížíme příjem tuku, který je více spojen s živočišnými potravinami.

celý článek zde


Aktuality

8. 5. 2021

Ústní hygiena

5. 5. 2021

Doplňky stravy pro vegany

Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

26. 3. 2019

Demence a Alzheimerova choroba

Doporučujeme

Espigal Galmed 80mg 100...

Podporuje regulaci střevních plynů díky obsahu...

Moje lékárna - B komplex...

Doplněk stravy – komplex vitaminu skupiny...

Moje lékárna - Vitamin C...

Doplněk stravy Vitamin C patří k...

Moje lékárna - Sirup...

Má zklidňující efekt na skliznici úst, krku a...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu