Bezpečné platby v obchodech? Raději mobilem či hodinkami

30.6.2020

Ušetřeno.cz

V době, kdy se potýkáme s následky koronavirové pandemie, platí stále více z nás v obchodech kartou. A to i v případě drobných nákupů v hodnotě několika korun. Podle Světové zdravotnické organizace totiž na bankovkách a mincích ulpívají viry stejně jako na ostatních materiálech. Navíc i samy bankomaty, z nichž si vybíráme hotovost, podporují přenos virových onemocnění. Odborníci tedy doporučují platit v obchodech bezkontaktně kartou, nebo ještě lépe prostřednictvím mobilu, chytrých hodinek či fitness náramků.

Platby kartou

Terminály pro bezkontaktní platby už má dnes drtivá většina českých obchodníků a stejně tak drtivá většina majitelů karet takové platby využívá. Placení je totiž snadné a rychlé – při útratě do 500 Kč stačí přiložit kartu k terminálu, u částky nad 500 Kč pak ještě přidat PIN, potvrdit a je hotovo.

Platby mobilním telefonem

Pokud má daný obchodník terminál pro bezkontaktní platby, můžete namísto karty platit chytrým telefonem. Nejprve je však třeba si ho k placení uzpůsobit. Musí jít o typ, který podporuje platby, tj. obsahuje platební čip s technologií NFC. Ta umožňuje bezkontaktní výměnu dat mezi zařízeními vzdálenými do několika centimetrů. Dále potřebujete mít účet u banky, která bezkontaktní platby mobilem podporuje, ale dnes už jsou to naštěstí skoro všechny. Další ingrediencí je pak platební karta, kterou si do mobilu „nahrajete“.

Virtuální přenesení platební karty do mobilu

„Nejprve si do chytrého mobilu stáhněte platební aplikaci. U mobilů s Androidem jde o aplikaci Google Pay, u iPhone je to Apple Wallet, kterou ale máte od výrobce už nainstalovanou. Následně do aplikace opíšete číslo své karty, příp. ji vyfotíte přímo v aplikaci. Pak už jen zbývá provést autorizaci, že jste to vy. Tady záleží na tom, jaké ověření vyžaduje vaše banka. Může to být přes SMS, nebo třeba otiskem prstu. Jakmile banka autorizaci potvrdí, pošle do aplikace všechny údaje, které potřebujete k mobilním platbám,“ vysvětluje Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. „Snímač otisků prstů, který už má dnes zabudovaný většina nových smartphonů, je velmi užitečný pomocník jak pro odemknutí telefonu, tak u bezkontaktních plateb, kdy už nemusíte na klávesnici zadávat PIN, ale platbu ověříte pouhým přiložením prstu na snímač,“ doplňuje Gorol. Vedle zmíněných Google Pay a Apple Wallet, která využívá službu Apple Pay, zavádějí už i některé banky své vlastní aplikace pro mobilní platby.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!