Alergie – jak s nimi bojovat

13.7.2020

Alergie – jak s nimi bojovatCo je to alergie a atopie

Alergická reakce se vyznačuje vystupňovanou obrannou reakcí organismu na běžné a pro běžného jedince neškodné látky. Alergii doprovází subjektivně nepříjemný pocit. Samotná alergická reakce dokonce může vést i k poruchám funkce orgánů a snížení funkčnosti tkání. Alergeny se jinak označují antigeny a jsou to všechny látky, které jsou schopny vyvolat u citlivého jedince alergickou reakci. Zajímavý je fakt, že se může jednat i o velmi malé dávky až podprahové intenzity, na které zdravý imunitní systém žádným způsobem nereaguje. V našem článku se zaměříme na alergickou reakci I. typu.
Naproti tomu atopie je určitá predispozice člověka k nadprodukci protilátek imunoglobulinů s označením IgE, které se vážou k alergické reakci I. typu

U citlivých jedinců na alergen se snažíme předcházet rozvoji zánětu. Vynasnažíme se eliminovat alergeny. Doporučuje se pravidelné větrání, časté vytírání podlah zvláště v období pylových sezón.

Jakým způsobem probíhá alergická reakce a jaké jsou příznaky?

Alergická reakce I. typu je způsobena uvolněním působků z určitých typů žírných buněk (např. mastocyty), poté následuje rozvoj zánětu v místě alergické reakce. Nesmíme zapomenout zmínit, že aktivaci žírné buňky může vyvolat celá řada dalších faktorů – např. infekce, léky, stres, zvýšená námaha, chlad, teplo a mnohé další.
Uvolněné působky (např. histamin) jsou odpovědné za rozšíření a zvýšenou propustnost cév, zvýšenou sekreci žláz a podráždění nervových zakončení. Alergie se nejčastěji projeví především v místě vstupu alergenu do organismu – oči + nos (např. alergická rhinokonjuktivitida). Bohužel, v některých případech může dojít k anafylaktické reakci.

CELÝ ČLÁNEK ZDE


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!