Ptali jsme se v lékárně...

23.2.2022

Praha, jedno z nejkrásnějších měst na světě, je největším městem v naší zemi. Žije zde 1,3 miliónu obyvatel. Podle statistik je Praha i městem, kde se obyvatelé dožívají nejvyššího věku v rámci celé ČR. Na první pohled je to poněkud zvláštní – vždyť kvalita ovzduší ve velkoměstě nebude asi nic moc a také ten stres a shon kolem dokola… Nicméně v tomto případě zřejmě převažují jiné důležité parametry, jako je vzdělanost, životní styl nebo dostupnost a kvalita zdravotní péče. Praha má řadu známých čtvrtí a sídlišť. Mezi nimi najdeme i Prahu 8 – Kobylisy, kde žije kolem 30 tisíc lidí. Jeho východní část je tvořena panelovým sídlištěm, západní část rodinnými domy. O zdraví tamních obyvatel je postaráno na Poliklinice Čumpelíkova, kde najdeme i Moji lékárnu, kterou vede paní Mgr. Hana Kholová. Položili jsme jí několik otázek.

Paní magistro, představíte nám Vaši lékárnu?

Ano, velmi ráda. Lékárna se nachází v objektu Polikliniky Čumpelíkova. Pacientům nabízíme široké spektrum léků i volně prodejného sortimentu, vycházíme především z preskripčních zvyklostí místních lékařů. Poliklinika je spíše z těch menších, avšak ordinují zde lékaři téměř všech oborů včetně dětských lékařů a stomatologů. Mimo jiné v budově najdete i pizzerii, a když je vám při čekání u lékaře dlouhá chvíle, můžete si ve foyer koupit třeba kabelku. V lékárně máme spíše komorní atmosféru, jelikož máme mezi zákazníky velké zastoupení seniorů. A ti jsou rádi, že na ně nespěcháme. Jsou zvyklí vstupovat jednotlivě, žádné nervózní fronty u nás nenajdete. Pacientům na požádání rádi změříme i tlak, čehož s oblibou využívají.

Někdy se stává, že lékař předepíše určitý lék a v lékárně pak pacient dostane lék s jiným názvem, byť se stejnou účinnou látkou. Jak tuto záměnu vnímají vaši zákazníci a jak vy?

Snažím se, aby pacient dostal lék, který předepíše lékař a na který je dlouhodobě zvyklý. Moje zkušenost je taková, že většina starších pacientů léky nerada mění a změny mohou vést k lékovým chybám. Na druhou stranu téměř denně řeším situace, kdy daný lék není v distribuci a je potřeba ho nahradit jiným se stejnou účinnou látkou. Tady vidím velký prostor pro nás, lékárníky, jako odborníky na léky. Znalost generické substituce usnadňuje práci nejen nám, ale i lékařům, vše lze rychle zkonzultovat. K dispozici máme i lékový záznam, díky kterému se dá v historii dohledat, jaké léky byly pacientovi vydány v minulosti. V neposlední řadě je důležité každou záměnu komunikovat s pacientem tak, aby vše pochopil. A pak zde máme skupinu klientů, kterým záměna či náhrada léku nevadí a naopak ji aktivně vyhledávají.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!