Magazín mojelékárna 7-8/2023

|1|2
Unikátní projekt Moje stáří s mobilními poradnami odstartoval šestou sezonu
Sdružení lékáren Moje lékárna pod odbornou záštitou České alzheimerovské společnosti a České gerontologické a geriatrické společnosti realizuje projekt Moje stáří, který se zaměřuje na stárnutí populace, snaží se předávat kvalitní informace široké veřejnosti v oblasti stáří a stárnutí obecně. Zkrátka poradí, jak si udržet zdraví a vitalitu.
Čechomor hraje pořád s radostí
Kapela Čechomor patří již několik dekád k výrazným postavám české hudební scény. Letos kapela slaví 35 let. Využili jsme této příležitosti a vyzpovídali Karla Holase, famózního zpěváka a houslistu, který je společně s Františkem Černým nejvýraznější postavou Čechomoru.
Jak přežít dovolenou aneb které léky si nezapomenout doma
Začínají prázdniny. Většina z nás si v létě bere dovolenou, na kterou se těšíme celý rok. Slunce, moře, nová místa i nová přátelství nám dodávají životní energii a dobrou náladu. S cestou za poznáním a zážitky je ale spjato i pár cestovatelských nástrah. Následující článek vám pomůže s přípravou cestovní lékárničky. Díky němu se snadno vyrovnáte s nejběžnějšími zdravotními obtížemi, které vás na dovolené mohou potkat.
Jak nakupovat léky v zahraničí
Zapomněli jste nějaký lék přece jen doma? Nevadí. Poradíme vám, jak postupovat při pořízení nebo nákupu léků v zahraničí. V úvodu byste měli vědět, že recepty vydané českým lékařem platí jen v několika málo zemích, ale léky si stejně budete muset uhradit sami, a to v plné výši. V nejoblíbenější české destinaci Chorvatsku s recepty vydanými českým lékařem nepochodíte. Pokud potřebujete lék, který je třeba v Čechách volně dostupný, ale v zahraniční je na předpis, který vy nemáte, tamní lékárník by vám měl nabídnout volně dostupnou alternativu. Jestliže taková alternativa neexistuje, nezbývá vám nic jiného, než se vypravit k místnímu lékaři, který vám lék předepíše. Takto předepsaný lék není nikdy zdarma. Lék, který vám předepíše zahraniční lékař, musíte zaplatit v plné výši. Pokud taková situace nastane, samozřejmě vás to zamrzí a dodatečně oceníte výhody, které nám nabízí naše vyspělé zdravotnictví.
Jak se na dovolené vyhnout zažívacím obtížím
Nejběžnější zdravotní komplikací na cestách jsou obyčejné zažívací obtíže. Problémy s gastrointestinálním traktem nám mohou pokazit celou dovolenou nebo přinejmenším její část. Tady je pár tipů a rad, jak se na cestách zažívacím obtížím vyhnout.
Cestujeme po světě s batolaty
Doba, kdy cestování s batolaty bylo tabu, je dávno pryč a cestování s dětmi do dvou let je dnes pro maminky zcela běžné. Někdy je dokonce cestování s malým miminkem podstatně snazší a jednodušší než se staršími dětmi. V případě, že se chystáte s miminkem vyrazit na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte, že i vaše batole potřebuje na cestu své osobní doklady. Buď pas nebo občanský průkaz. K cestám po Evropské unii postačí občanský průkaz.
Na studium farmacie není nikdy pozdě
Tatiana Princová lékárnice z lékárny Neopharm v Praze na Smíchově
Adrenalinová dovolená
Wakeboarding, kitesurfing, canyoning, výstupy na ferraty, vysokohorské treky na horských kolech nebo downhill jsou zejména mezi mladými lidmi čím dál oblíbenějšími formami trávení dovolené. Nové formy aktivního odpočinku přináší skutečně adrenalinovou dovolenou. K adrenalinové dovolené přirozeně patří i sem tam nějaký ten šrám. Pokud spadnete z kola, vyvrtnete si kotník, nebo vydáte mnohem více energie, než je zdrávo, je dobré mít po ruce dobře vybavenou lékárničku.
5 rad pro klidnou dovolenou v seniorském věku
Cestování v seniorském věku je stále populárnější. Není divu. Cestování je radost spojená se spoustou pozitivních stimulů, které nám zpestřují podzim života. Ve vyšším věku je vhodné se na cestu důkladněji připravit. Vždy byste při plánování dovolené měli brát v potaz svůj zdravotní stav a aktuální fyzickou a psychickou kondici. Sestavili jsme pro vás 5 základních rad, které vám pomohou prožít klidnou dovolenou.
Nejvyšší čas začít trénovat paměť
Nezisková organizace Sue Ryder pomáhá seniorům a jejich blízkým při změnách, které přináší stáří. Dnes se budeme věnovat ztrátě paměti. Naše paměť se s rostoucím věkem zhoršuje a nemá ráda rutinu. Zkuste odemknout váš dům poslepu, vyčistěte si zuby druhou rukou nebo si jednou za půl roku přerovnejte skřínky v kuchyni.  
|1|2

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!