Magazín mojelékárna 3-4/2023

|1|2
Co dělat při výskytu vší
Co je to veš Veš dětská je lidský parazit, který žije v lidské kštici. Oproti ostatním vším se zdržuje výhradně na hlavě. Jedná se o poměrně běžného parazita vyskytujícího se ve všech sociálních skupinách všude na světě, zejména v dětských kolektivech, nejčastěji u dětí ve věku 6–15 let. Veš je dlouhá 2–4 mm, samička klade denně 3–4 vajíčka, která upevňuje k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy). Za svůj život je schopna upevnit kolem 100–150 vajíček. Z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 3 týdny dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně.
Podpořte své ledviny
  Ledviny jsou párovým orgánem uloženým v zadní části dutiny břišní, podél bederní páteře. Skládají se ze dvou barevně i funkčně odlišných částí (kůry a dřeně) a jejich základní stavební jednotkou je nefron. Ledviny zastávají v organismu nezbytně důležité funkce, jako je odstraňování odpadních a toxických látek, tvorba moči, hospodaření s vodou a minerály, produkce hormonů a regulace krevního tlaku. Proto je důležité o ně pečovat. 
Nejčastější chyby v pojmech: domov pro seniory, se zvláštním režimem nebo s pečovatelskou službou?
Nejčastější chyby v pojmech: domov pro seniory, se zvláštním režimem nebo s pečovatelskou službou? Při hledání vhodné sociální služby pro vašeho blízkého může dojít k mylné záměně pojmů. Příklady pobytových sociálních služeb jsme na našem poradenském portálu již shrnuli. V rámci tohoto článku bychom rádi upozornili na časté omyly, se kterými se setkáváme v rámci poradenství při výběru vhodné pobytové služby našich klientů.
PREVENCE DEMENCE
Prevence demence Procvičujte mozek, má to smysl!
Představujeme....Ing. Oldřich Fiala:
  Ing. Oldřich Fiala dělal dvacet let v „černém uhlí“, v roce 1990 však vyměnil černou za bílou. Založil společnost Pharmos, a. s., která se zabývá farmaceutickým zásobováním a ve které také působil jako ředitel. Stál také u založení společnosti Sanovia a.s., která provozuje řetězec Moje lékárna. Ing. Oldřich Fiala je charismatický a aktivní muž, pro kterého je věk (77) jen číslo. Má rád vážnou hudbu – při svých pracovních cestách najezdil autem mnoho tisíc kilometrů měsíčně a do uší mu přitom znělo Labutí jezero. Stále si dává nové cíle, studuje jazyky, denně plave, hraje golf, lyžuje a podporuje nové aktivity společnosti Pharmos a vize projektu Moje lékárna.
Když pálí žáha
  Nepříjemná bolest v jícnu projevující se jako pálivá bolest za hrudní kostí, prostup obsahu žaludku do jícnu a často až do úst, říhání, pocit na zvracení. To jsou projevy nežádoucího průniku žaludeční kyseliny do jícnu, jež nazýváme „pálení žáhy“. Pálení žáhy pravidelně postihuje až 30 % dospělé populace.
Rozhovor s doktorem Krajíčkem
  PharmDr. Milan Krajíček patří k předním českým farmaceutickým výzkumníkům, technologům a nadšeným propagátorům vědy. Nové produkty vyvíjí ve společnosti K2Pharm se sídlem v Opavě, která je zářným příkladem českého farmaceutického umu, který se dovede prosadit i v zahraničí, např. v Německu, Beneluxu či ve Spojeném království. Pro Moji lékárnu Dr. Krajíček mj. vyvinul produkt Aescin Moje lékárna s pozvolným uvolňováním.
Na slovíčko s lékárníkem Mgr. Markem Hampelem
Na slovíčko s lékárníkem Mgr. Markem Hampelem Tentokrát naše cesta vedla do krásného koutu Jeseníků pod nejvyšší horu Moravy do vrbenské Lékárny Magnus, kde nám Mgr. Marek Hampel zodpověděl naše dotazy a představil provoz také v jeho dalších lékárnách – U Hradeb a Rovniny v Hlučíně i v rýmařovské Lékárně Avion, které jsou součástí projektu Moje lékárna.
Grémium majitelů lékáren
  Grémium majitelů lékáren ( GML) je jediným zapsaným spolkem majitelů veřejných lékáren, který fakticky obhajuje jejich zájmy. Je to dobrovolné a samosprávné sdružení osob (právnických i fyzických) vedených společným zájmem. Spolek je zapsaný v seznamu spolků podle Občanského zákoníku u rejstříkového soudu v Praze.
Poradna Mojí lékárny
Poradna Mojí lékárny V této nové rubrice odpovídají odborníci na vaše dotazy. Tentokrát byly tyto dotazy směřovány na veterináře, pediatra, zubaře a farmaceuta.  
|1|2

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!