Magazín mojelékárna 1-2/2023

Nakopněte imunitu v zimě
Jak nakopnout imunitu před zimou Jako každý rok si i letos procházíme obdobím zvýšeného výskytu respiračních infekcí. Lidé jsou ve většině případů ohroženi viry, oslabené jedince může napadnout i bakteriální infekce. Pokud je napaden zdravý jedinec, měl by pár dní (2–3) vyčkat a nechat své tělo bojovat s patogenem. Stačí omezit tělesnou aktivitu, odpočívat, zvýšit příjem tekutin, případně také vitamínů a minerálů. Jedině v případě, že se objeví vysilující kašel, vysoké horečky či zhoršené dýchání, je vhodné zasáhnout okamžitě.
Jak pečovat o zubní protézu
Jak pečovat o zubní protézu Kromě toho, že existují fixní zubní náhrady, mohou být chybějící zuby nahrazeny zubními protézami, se kterými může pacient manipulovat dle potřeby. Podle toho, zda jsou nahrazeny jen některé, nebo všechny zuby v čelisti, mluvíme o částečných, nebo celkových zubních náhradách. Částečná zubní náhrada je umístěna na kovovém rámu, který je pomocí drátěných spon připevněn ke zbývajícím zubům. Někdy se k připevnění protézy používají i korunky (fixní náhrady) na přirozených zubech. Celková zubní náhrada se používá v případě, že pacient buď již nemá žádné zbývající zuby, nebo když jsou zuby v tak špatném stavu, že je nutné je všechny postupně vytrhnout. Na dásně přiléhá akrylový základ ve stejné barvě. Zubní náhrada pro horní čelist pokrývá i patro, dolní část má tvar oblouku, aby umožnila pohyblivost jazyka.
Předčasný důchod a jak o něj žádat
Předčasný důchod a jak o něj žádat?   Kdo má na předčasný důchod nárok? Abyste mohli odejít do předčasného důchodu, musíte dosáhnout daného věku a získat alespoň takovou dobu důchodového pojištění, která je stanovena pro řádný starobní důchod. Ta v současné době činí 35 let. Je důležité zmínit, že předčasný důchod nelze přiznat zpětně – nejdříve jej lze přiznat ode dne podání žádosti. Ke zjištění, zda a kdy máte na předčasný důchod nárok, slouží Informativní důchodová aplikace (IDA) od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), v rámci které můžete na jednom místě spravovat všechny podklady k výpočtu nároku na důchod.
Česká lékarnická komora radí
Česká lékárnická komora radí Léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu pro děti jsou momentálně v České republice nedostatkovým zbožím. Důležité je zachovat klid a nehromadit léčivé přípravky doma. Léky, které ještě k dispozici jsou, by měly být do obnovení dodávek k dispozici především akutně nemocným dětem.
Probiotika a dutina ústní
Probiotika a dutina ústní V poslední době nebývale nabývají na významu probiotika, bezpochyby pod vlivem nových vědeckých poznatků a klinických studií. Probiotika jsou „přátelské“ živé mikroorganizmy, např. laktobacily či bifidobakterie, podávané za účelem poskytnutí zdravotního přínosu, jsou-li podávané v adekvátním množství. Většina z nás si dá probiotika okamžitě do souvislosti se střevy a střevní mikroflórou, kde se podílejí na zažívání, trávení, ochraně těla před infekcemi, produkci některých vitamínů (B9, B12 a K) a kde také kooperují s imunitním systémem a posilují jej. Víme také, že při léčbě infekcí antibiotiky je střevní mikroflóra vždy částečně vyhubena, a proto je vhodné doplňovat ji prostřednictvím probiotických přípravků, jako je např. Lactofit či Biopron.
REALIZUJEME A PODPORUJEME PROJEKTY ZAMĚŘENÉ NA PREVENCI, OSVĚTU I ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Stavíme na rodinném přístupu Moje stáří, Moje zdravá firma, Moje těhotenství Žít zdravě se stává moderním trendem a nezbytností ke zvládání stále se zvyšujících nároků společnosti na psychické i fyzické možnosti člověka. Velká část populace ovšem žije v rozporu se zásadami zdravého životního stylu, k němuž významně přispívá nevhodná skladba jídelníčku, nadměrný příjem potravy a alkoholu, kouření, absence pohybu, sedavý způsob života, nedostatek relaxace, spánku a v neposlední řadě nepravidelné absolvování preventivních prohlídek.
Home Sharing pomáhá rodinám s dětmi s postižením
Homesharing pomáhá rodinám s dětmi s postižením Jak v běžných rodinách děti odrůstají a stávají se čím dál více samostatnými, rodičům se „uvolňují ruce“ a mohou se zase věnovat svým zájmům, práci, přátelům. Rodičům dětí s postižením však intenzivní péče nikdy nekončí – o své děti se často starají téměř nepřetržitě a i když jsou to už třeba teenageři, vývojově zůstávají na úrovni malých dětí. Homesharing těmto rodinám nabízí významné odlehčení: propojuje pečující rodiny s dobrovolnými hostiteli, kteří jim s péčí o děti několik hodin týdně vypomáhají.
CHŘIPKA A NACHLAZENÍ: jak tlumit příznaky?
Chřipka a nachlazení: jak tlumit příznaky? V zimních měsících se lidé častěji scházejí v uzavřených prostorech. Místo procházek a posezení na venkovních terasách chodíme do kaváren a restaurací, venkovní sport nahrazujeme fitcentry a častěji využíváme i veřejné dopravní prostředky. Kvůli tomu se pak zvyšuje pravděpodobnost přenosu virových onemocnění, které se přenášejí kapénkovou cestou vzduchem. Mezi ty nejčastější patří nachlazení a chřipka. Jaké jsou jejich projevy, jaký je mezi nimi rozdíl a jak je léčit?
Z deníku (vysloužilého) lékárníka Mirka
Z deníku (vysloužilého) lékárníka Mirka Přátelé, milujete hory? Já ano, a jak moc. Ten pocit, kdy se s batohem na zádech škrábu do nekonečného kopce sotva noha nohu mine, do plic mi proudí čerstvý, na pocit trochu chladivý vzduch a když se konečně zmůžu na to zvednout hlavu a porozhlédnout se, vidím neskutečnou krásu, výhled, který nic nepřekoná. Vidět svět trochu s nadhledem, to už mi v životě mnohokrát pomohlo. To uvědomění si, že tady nejsem sám a že příroda je mocná čarodějka, to přináší člověku jakousi pokoru, ale i klid. A o tom to na horách vlastně je: být pokorný, být upřímný i sám k sobě a ke svým silám. Víte, nebudu vám lhát, každým rokem je to těžší a těžší, zvládnu toho méně, pobolívají mě kolena, občas záda. Ale vážím si toho, že stále ještě můžu. Vím, že jednou přijde den, kdy už žádný vrchol nezdolám, a v tu chvíli si chci jen říct: „Už jsi jich zdolal dost.“ A ani teď už nedosahuji vrcholů velehor, spíše se procházím po různých kopečcích a pahorcích, ale radost mi to dělá stejnou. Čistá příroda a klid, to je balzám pro každou duši. Doprovod mi většinou dělá můj parťák pro život – manželka Lucie, někdy se k nám přidají známí, jindy vnučky…

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!