Magazín mojelékárna 9-10/2022

|1|2
Vybrané dětské nemoci
Vybrané dětské nemoci Spalničky Jedná se o virové onemocnění způsobené RNA virem rodu Morbillivirus. Přenos infekce probíhá kapénkovou cestou a inkubační doba se pohybuje mezi 6 a 19 dny. Mezi prvotní projevy onemocnění se řadí ucpaný nos, rýma, horečka a kašel, v dutině ústní se objevují tzv. Koplikovy skvrny. Jedná se o bílou vyrážku se sytě rudým okrajem. Po několika dnech se vysévá typická sytě rudá vyrážka, která pokrývá celé tělo. Jedinec bývá infekční i 5 dní po objevení vyrážky. Následně vyrážka vybledne a nemocná kůže se oloupe. Nemoc se léčí se pouze symptomaticky. Jedinec by měl dodržovat klid na lůžku, pít dostatek tekutin, případně užívat antipyretika na snížení horečky (Panadol, Paralen, Paramegal). V případě, že je tělo navíc napadeno bakterií a nasedá tzv. bakteriální superinfekce, je nutné nasadit vhodná antibiotika. Povinné očkování MMR (zarděnky, spalničky, příušnice) vakcínou je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a sestává se ze dvou dávek. První je podána mezi 13. a 18. měsícem věku dítěte, druhá se poté aplikuje mezi 5. a 6. rokem. Opakovaně se očkují zdravotníci a nezdravotničtí pracovníci, kteří pracují na infekčních a rizikových pracovištích. Očkovaní jedinci a občané, kteří si spalničkami prošli, získávají doživotní imunitu. Zatímco v Severní Americe se podařilo spalničky eradikovat, v Evropě je toto onemocnění na vzestupu, v ČR dochází k opačnému trendu. Zatímco v roce 2019 onemocnělo spalničkami 591 osob, v roce následujícím to byly pouze 4 osoby.
Důležité minerály v těhotenství
Reprodukční období je kritickým obdobím pro stanovení rizika chronických onemocnění u potomků v pozdějším věku, a tedy i správný příjem makronutrientů a mikronutrientů hraje zásadní roli v životě jedince. Správná výživa má v tomto vývojovém období nezastupitelnou roli, protože může mít zásadní vliv na snížení celoživotního rizika rozvoje některých dalších onemocnění. Zatím nebyly vypracovány komplexní pokyny, které by podrobně popisovaly výživové potřeby žen v průběhu reprodukce od početí až po těhotenství a kojení.
Nepečené dezerty II.
Banánovo-tvarohový dezert Banán s tvarohem představuje kombinaci, kterou zbožňují děti i dospělí. Neobsahuje žádný lepek a je nízkotučný. Tenhle dezert je navíc připravený během několika minut, jen poté musí ztuhnout v lednici. Pro ještě vyšší obsah bílkovin a vitamínů do něj můžete přidat proteinový prášek a oblíbené ovoce, například borůvky nebo maliny. Suroviny: 2 banány, 300 g jemného tvarohu, 2 PL želatiny v prášku, 100 ml horké vody, 1 PL kakaa, 1 PL medu, 100 g bobulovitého ovoce. Rozmixujte banány s tvarohem. Želatinu rozpusťte v trošce horké vody, přidejte do mixéru a znovu rozmixujte. Polovinu hmoty nalejte do dortové formy, do druhé poloviny přidejte kakao, opět rozmixujte a nalejte do formy rovnou na první vrstvu. Na závěr moučník posypejte ovocem a dejte na několik hodin ztuhnout do chladničky.
Starším ženám se hledá práce nejhůř
Jak čelit diskriminaci na pracovním trhu? Výzkumy ukázaly, že zaměstnavatelé často trpí vůči seniorům ničím nepodloženými předsudky.
Aplikace záchranka
Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci. Ať už se nacházíte uprostřed města, v přírodě nebo třeba doma, díky aplikaci Záchranka je přivolání pomoci hračka. Pouhým zmáčknutím jednoho tlačítka můžete pomoci zachránit lidský život. Aplikaci můžete stáhnout zdarma do všech chytrých mobilních telefonů. Po stažení se na ploše displeje objeví ikona aplikace Záchranka. Nebojte se ji otevřít! V aplikaci je nejdřív nutné vyplnit základní registrační údaje – telefonní číslo včetně předvolby +420 a vaše jméno a příjmení. Ostatní informace nejsou povinné. Čím více jich ale v osobním profilu vyplníte, tím více jich záchranáři v případě nouze dostanou. Jestli je vše dobře nastavené, můžete zkontrolovat za pomoci testovacího režimu, který najdete na hlavní obrazovce vlevo nahoře.
Nefarmakologické opatření arteriální hypertenze
Nefarmakologická léčba hypertenze (tj. úprava životního stylu a návyků) se stala prvním vhodným přístupem k řešení dlouhodobě vysokého krevního tlaku po celém světě u širokého spektra pacientů.
Herečka Kristýna Leichtová
Vážím si teď svého života mnohem víc S herečkou Kristýnou Leichtovou jsme si povídali o životě, práci, koníčcích i odvaze k nastartování nového projektu. Tak schválně – co si myslíte, že spojuje ostravské divadlo Mír, Kristýnu Leichtovou a taneční styl Lindy hop? Odpověď najdete mezi řádky rozhovoru. Přejeme příjemné čtení.
Vitamíny a minerály proti infekcím
Od okamžiku narození je naše tělo neustále bombardováno patogenními mikroorganismy, které číhají na vhodnou příležitost, aby napadly buňky tkání těla a způsobily tak infekci. Naše tělo však disponuje celou řadou zbraní, aby útoky těchto vetřelců odrazilo. Jinými slovy má svoji armádu zajišťující obranyschopnost, kterou nazýváme imunita. První obrannou linii představuje kůže a sliznice, tvořící fyzikální a chemické bariéry vůči bakteriím, virům, plísním, parazitům, pylu, prachu a toxickým látkám. Když už se škodlivý mikroorganismus dostane do těla, mohou jej zlikvidovat mechanismy přirozené neboli nespecifické imunity, kam patří jednak chemické látky interferony či komplement, a dále buňky, např. NK buňky („přirození zabijáci“), neutrofily a makrofágy. Pokud již naše tělo vetřelce zná, uplatní mechanismy získané imunity s využitím armády buněk T-a B-lymfocytů, patřících mezi bílé krvinky a specializovaných pro likvidaci daného patogenu, a také vytvořených protilátek imunoglobulinů. Boj s mikroorganismy je tím úspěšnější, čím je imunita silnější. Každá infekce znamená velkou zátěž pro naše tělo, které se musí vyrovnat se záněty a dalšími projevy infekčních onemocnění. Vědecké studie prokázaly, že některé živiny jsou zvláště důležité pro funkci a koordinaci různých faktorů imunitního systému při boji s infekcí a pro schopnost těla těmto infekcím předejít. Patří mezi ně především vitamíny A, D, C, E, B6, kyselina listová (B9), B12, z minerálů pak zinek, selen, železo a měď.
Otužováním k lepší imunitě
Otužování je přirozenou, časově a finančně nenáročnou cestou, jak posílit imunitu a upevnit svou fyzickou i psychickou zdatnost a vůli. První pozitivní účinky na svém těle pocítíte velmi brzy a pravidelné vystavování chladu se pro vás skoro jistě stane životním stylem, bez kterého už nebudete chtít být.
Pomocníci při odvykání kouření
Cvičení Fyzické cvičení nebo jóga jako doplňková intervence v plánu léčby odvykání tabáku byly zahrnuty do dvou studií v Koreji a USA. Nutné je cvičení jógy s relaxací alespoň hodinu denně.  Výsledkem bylo, že 53,2 % účastníků ze studie v USA úspěšně přestalo kouřit nepřetržitě po dobu 3 měsíců díky cvičení jógy. Následný výzkum odhalil, že účastníci jógy měli o 37 % větší šanci dosáhnout abstinence.
|1|2

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!