Magazín mojelékárna 7-8/2022

Platit účty můžete klidně i na chatě
Koronakrize ukázala, že ovládání IT je pro seniory nejen nutné, ale vlastně i pohodlné.  
Tam, kde jiní končí, Expedice PřesBar začíná
Expedice PřesBar je inkluzivní outdoorový projekt pořádaný od roku 2014 studenty navazujícího magisterského studia katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Organizační tým je složený ze studentů a pedagogů, kteří touto cestou vytváří podmínky pro absolvování outdoorových zážitků osobám se zdravotním postižením.
MUDr. Marek Dvořák: Vždy pro pacienta udělám úplné maximum
S lékařem urgentní medicíny Markem Dvořákem, který je důkazem toho, že sny se plní, když si za nimi jdete a tvrdě pracujete, jsme si povídali o jeho práci, první pomoci i o tom, jak se vyrovnává se smrtí pacientů. Prozradil nám také jaké jsou nejčastější chyby při hlídání dětí. U svých příspěvků na instagramu používá větu: „Kryjeme vám záda“ a vy si můžete být jistí, že to myslí vážně.
Infekce močových cest - častý letní „příběh“
Dlouhé koupání ve studené vodě, cestování, změna hygienických podmínek, nedodržování pitného režimu zejména během horkých dní, ale i zvýšená sexuální aktivita – to jsou hlavní faktory, které během letních měsíců zvyšují pravděpodobnost infekce močových cest. Příčinou takových infekcí bývají většinou bakterie, jež se dostanou do močové trubice zvenčí. Na její sliznici se začnou množit a postupovat výše až do močového měchýře, kde způsobí jeho zánět. Velké nebezpečí ohrožující zdraví i život nastává tehdy, když bakterie putují z močového měchýře ještě dál, přes močovody až do ledvin. Zánět ledvin může vést až k jejich selhání.
Důležité vitamíny v těhotenství
Základem pro zdravý vývoj dítěte je dostatečný příjem pestré stravy obsahující maso, celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a dostatečné množství zeleniny. Při pestré a dostatečně vyvážené stravě je doplňování některých vitamínů a minerálů zbytečné. Vitamíny dělíme do dvou velkých skupin: na vitamíny rozpustné v tucích (lipofilní) a na vitamíny rozpustné ve vodě (hydrofilní).
Máte už sbaleno do porodnice?
Čekáte své první miminko a jste nervózní při pomyšlení na porod? Devět měsíců může jedné mamince utéct jako voda a jiné se zase neskutečně táhnout. Jedno však máte společné – miminko zkrátka přijde na svět a vy se na to musíte důkladně připravit. Dnes vám poradíme, jak si ulehčit pobyt v porodnici i období šestinedělí a co vše zabalit do porodní tašky.
Proč jsou probiotika prospěšná a jak je doplnit
Ne všechny bakterie jsou škodlivé – a mezi ty prospěšné patří právě jejich probiotické kmeny. Probiotika jsou živé mikroorganismy, kterých se přirozeně v našich střevech vyskytuje více než 500 druhů. Jsou velmi důležitou součástí nejen trávicího, ale také imunitního systému, a k lepšímu dokonce ovlivňují i naši náladu. Mají tedy velký pozitivní vliv na naše zdraví. Jejich nedostatek v organismu se může projevit například nadýmáním, průjmem či naopak zácpou, v horších případech i autoimunitními nebo zánětlivými onemocněními. Probiotika podporují střevní mikroflóru, zajišťují její rovnováhu a zabraňují přemnožení škodlivých bakterií, které ohrožují organismus, jako jsou například kvasinky rodu Candida, houby a viry. Také podporují samotné trávení – vstřebávají živiny, tvoří vitamíny a kontrolují vylučování.
1. volba maminek
O prázdninách mají děti více volna a počasí většinou láká k řadě venkovních aktivit. Se zvýšenou aktivitou může přibývat více povrchových poranění a odřenin. Odřeniny a drobné rány patří k nejčastějším letním karambolům nejen u dětí. Ať už jste doma, na dovolené, sportujete, nebo chodíte po horách, jen málokdy se jim zcela vyhnete. Proto by rozhodně neměla v žádné lékárničce chybět bezpečná a šetrná dezinfekce. Správné vyčištění a dezinfekce rány jsou velmi důležité i u malých škrábnutí nebo pořezání.
Zinek očima medicíny: kdy může pomoci?
Zinek známe především jako minerál, který podporuje imunitu a uplatňuje se jako pomocný prostředek při léčbě infekčních onemocnění, nemocí z nachlazení a při nedostatečném hojení ran.
Padání vlasů - estetický problém?
Vlasy jsou poměrně důležitou součástí našeho vzhledu. Zároveň jsou jako zrcadlo, které odráží stav našeho organismu: velké množství různých onemocnění se projevuje mimo jiné na vlasech. Jejich vypadávání tedy může být znakem toho, že se s námi něco děje.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!