Nefarmakologická léčba hypertenze se stala prvním a vhodným přístupem k řešení hypertenze u širokého spektra pacientů po celém světě.
Jedná se především o tato doporučení:
Jak si změřit krevní tlak
Standardně by si měl pacient změřit tlak třikrát po sobě a následně z druhého a třetího měření udělat průměr (při prvním měření bývá hodnota krevního talku nejvyšší).
Celý proces měření krevního tlaku
Alespoň 30 minut před měřením by pacient neměl kouřit, cvičit, pít alkohol nebo kávu. Doma by si pacient měl alespoň na 15 minut sednout a celkově se zklidnit.
Správně zvolenou manžetu hladce nasadíme na volnou paži asi 2,5 cm nad loketní jamku. Manžeta nesmí být nasazena volně, ale nesmí paži ani škrtit. Pacient sedí u stolu a měřená horní končetina je volně položena na stole, kde je v úrovni srdce umístěn tonometr. Pacient by během měření neměl mluvit, což může v důsledku zvýšit krevní tlak.
Starší lidé si tlak krve měří ve vzpřímené poloze. Manžeta s tonometrem by měla také být v úrovni srdce a paže by měla být podepřena jako při měření vsedě, a to z důvodu ortostatické hypotenze.
Pacienti s vyšším krevním tlakem, kteří již mají nasazenou léčbu, si tlak krve měří na konci dávkovacího intervalu (tzn. těsně před tím, než si vezmou dávku svého léku).
Hodnoty naměřené doma jsou vždy pouze orientační, při opakovaně vyšších hodnotách krevního tlaku (nad 135/85 mmHg) je vhodné si krevní tlak nechat přeměřit u svého ošetřujícího lékaře či v nejbližší lékárně. Zanechání kouření a úprava životního stylu pak může mít na hodnotu krevního tlaku větší vliv, než se může ve skutečnosti zdát.
PharmDr. Ondřej Žák
Lékárna SANO Rychvald