Infekce respiračního systému postihují dýchací systém a způsobují problémy s dýcháním. Patří mezi četná onemocnění postihující všechny věkové kategorie. Většina těchto infekcí patří mezi běžné virózy a jejich průběh není závažný. Vyskytují se cyklicky během roku. Mechanismem přenosu bývá nejčastěji inhalace kapének obsahujících bakterie nebo viry infikovaného.
U pediatrických pacientů je vnitřní průměr dýchacích cest menší než u dospělých lidí. Jakýkoliv zánět nebo obstrukce u nich může způsobit vážné obtíže.
Etiologie původců nákazy je pestrá. Mezi epidemiologicky nejvýznamnější původce nákazy patří viry (např. v. parachřipky, RS viry, adenoviry, ECHO viry, koronaviry, rinoviry aj.) a bakterie (např. hemofily, streptokoky, stafylokoky aj.).
Jeden z hlavních symptomů akutních respiračních onemocnění je kašel, který trvá cca dva týdny. Kašel může být buď suchý, nebo s produkcí hlenu. K dalším příznakům patří bolest hlavy, rýma, teplota, bolest kloubů a svalů. Závažnými nálezy jsou klidová dušnost a dehydratace pacienta, při kterých je nutná nemocniční léčba.
V dětském věku jsou respirační onemocnění velmi častá. Z infekcí horních dýchacích cest jsou to hlavně záněty vedlejších dutin nosních, záněty nosní sliznice a záněty nosohltanu. U těchto stavů je ve většině případů původcem virus. Není tedy nutná antibiotická léčba, ale léčba úlevová, která je zaměřená na potlačení hlavních příznaků.
Z respiračních onemocnění dolních dýchacích cest patří mezi nejčastější akutní zánět průdušnice a průdušek. Původci těchto onemocnění bývají i bakterie.
Terapie kašle se liší podle konkrétního stavu pacienta. Pro správnou funkci terapie je důležité rozeznat, zda se jedná o suchý dráždivý kašel, nebo vlhký kašel. Na terapii suchého dráždivého kašle se používají látky zvané antitusika. Vlhký kašel léčíme pomocí přípravků s expektoračním účinkem (podporujícím vykašlávání).
Na horečku používáme látky s antipyretickým účinkem. U malých dětí volíme obsahovou látku paracetamol (Panadol, Paralen) nebo ibuprofen (Ibalgin, Nurofen) ve formě čípků, sirupu nebo suspenze. Tyto látky mají zároveň analgetický účinek a volíme je tedy i na léčbu bolesti.
Na terapii ucpaného nosu volíme dekongescenty s účinnou látkou nebo hypertonický roztok s obsahem mořské soli.
Cineol (Soledum) má protizánětlivý účinek a podporuje vykašlávání. Je určen pro dospělé a dospívající (od 12 let) k léčbě příznaků akutní bronchitidy (zánět průdušek) a běžného nachlazení. Vysušený extrakt z kořene rostliny Pelargonium sidoides (Kaloba) – léčivý přípravek se užívá k léčbě akutního zánětu průdušek, který nevyžaduje podávání antibiotik. Lze podávat dětem od 1 roku. Z vitamínů se používá vitamín C, D a z řad minerálů zinek, avšak vždy s ohledem na věk.
PharmDr. Patrícia Čečková