Magazín mojelékárna 1–2/2022

 

 
Ptali jsme se v lékárně ...
Praha, jedno z nejkrásnějších měst na světě, je největším městem v naší zemi. Žije zde 1,3 miliónu obyvatel. Podle statistik je Praha i městem, kde se obyvatelé dožívají nejvyššího věku v rámci celé ČR. Na první pohled je to poněkud zvláštní – vždyť kvalita ovzduší ve velkoměstě nebude asi nic moc a také ten stres a shon kolem dokola… 
Speciální výživa
Vyvážená strava je jedním ze základních kamenů pro lidský organismus. Obzvlášť pak v případě, že tělo bojuje s únavou nebo nemocí. Platí to ale i naopak – onemocnění může způsobit i sám nedostatek živin. Existuje velké množství lidí, kteří trpí alergií, potravinovou intolerancí a v některých případech také podvýživou. Naštěstí je na trhu dostupných mnoho alternativ, které umožní takovým osobám zvýšit pestrost stravy a množství přijímaných živin a díky tomu žít zdravější a plnohodnotnější život.
Netradiční přílohy
Určitě jste už slyšeli o tom, že pokud se chcete stravovat zdravěji nebo zhubnout, měli byste omezit nebo zcela vynechávat přílohy. Není to ale tak úplně pravda. Existuje totiž množství příloh, které jsou lehčí a zdravější než třeba rýže, knedlíky a brambory. Patří mezi ně například kuskus, bulgur, quinoa, červená čočka, mungo fazole, jáhly, pohanka a mnoho dalších příloh, které jsou nabité živinami a navíc skvěle chutnají.
Postcovidový syndrom a možnosti respirační fyzioterapie
U nemocných s mírným průběhem infekce dochází k uzdravení přibližně po 2 týdnech. U těžších forem onemocnění trvá rekonvalescence cca 3–12 týdnů. Jestliže příznaky covidové nákazy trvají déle než 12 týdnů od počátku infekce a nejsou vysvětlitelné jinou příčinou, hovoříme o tzv. post-covid syndromu.
Farářka Martina Viktorie Kopecká
Říct si o pomoc není projev slabosti, ale odpovědnosti k sobě a svým blízkým. Husitské farářce Martině Viktorii Kopecké jste mohli fandit v taneční show StarDance, kde s tanečníkem Markem Dědíkem vybojovali druhé místo. Byl pro ni ale tanec vždy zajímavý? A co se díky taneční soutěži o sobě naučila? Nejen o tanci, ale také o životě v církvi, Bohu a vztazích v době pandemie jsme si povídaly pro první vydání magazínu Moje lékárna v roce 2022 – jubilejního 10. ročníku tohoto magazínu.
Jizvy
Proč by nás měly jizvy na našem těle zajímat, když to, co bylo potřeba operačně řešit, je již zotaveno, vyřešeno, někdy i zdánlivě „zahojeno“? Pro mnoho lidí může být velkým překvapením, že se v ordinaci na jizvy dotazují fyzioterapeuti celkem podrobně. Důvodem je kontext aktuálních obtíží klientů právě se specifickými změnami zjizvené tkáně.
Akutní respirační onemocnění u dětí
Infekce respiračního systému postihují dýchací systém a způsobují problémy s dýcháním. Patří mezi četná onemocnění postihující všechny věkové kategorie. Většina těchto infekcí patří mezi běžné virózy a jejich průběh není závažný. Vyskytují se cyklicky během roku. Mechanismem přenosu bývá nejčastěji inhalace kapének obsahujících bakterie nebo viry infikovaného.
Jak začít, aby letos hubnutí bylo opravdové?
Většina lidí, kteří se pohybují v pásmu nadváhy či obezity, přičemž v současné době jsou to téměř dvě třetiny dospělé populace (38 % dospělých s nadváhou a 28 % s obezitou), mají nějaké zkušenosti s hubnutím, resp. se snižováním hmotnosti. Všude, zejména nyní v lednu, je nabízeno mnoho „zaručených“ postupů slibujících rychlé, a dokonce i trvalé snížení hmotnosti.
Pásový opar
Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění. Takřka každý, kdo v dětství prodělá plané neštovice, se po doléčení domnívá, že se s touto svědivou záležitostí loučí navždy. Jenže virus (varicella zoster), který způsobuje plané neštovice, ve skutečnosti nenápadně přečkává v nervových buňkách. A přijde-li „správný“ podnět, vrací se právě v podobě pásového oparu. Vir, který ho způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a kdykoliv se může probudit.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!