Ptali jsme se v lékárně v Sázavě v okrese Benešov

Městečko Sázava v okrese Benešov leží v malebné krajině, v údolí řeky stejného jména, obklopeno lesy. Starobylý Sázavský klášter je jedním z nejstarších klášterů v Čechách. V nedávné době prošel rekonstrukcí a určitě stojí za to jej navštívit. Sázava je rodištěm Jiřího Voskovce. Spolu s Janem Werichem tady začali psát svoji první hru. Místní sklárny Kavalier mají už téměř dvousetletou historii. Sázava je vyhledávaným místem pro pěší i vodácké  výlety, ale i místem chatařů a rekreantů, kteří zde pobývají většinu roku. Neodmyslitelnou součástí městečka je i Lékárna Sázava. Vede ji PharmDr. Alena Bulíčková, které jsme položili pár dotazů.

Ptali jsme se v lékárně…
PharmDr. Alena Bulíčková, vedoucí lékárník, Lékárna Sázava – uprostřed

Paní doktorko, můžete stručně představit Vaši lékárnu?
Naši lékárnu navštěvují místní obyvatelé, rekreanti i turisté, proto se snažíme mít široký sortiment jak receptových, tak volně prodejných léků. Protože jsme poměrně malé městečko a lidé se k nám stále vracejí, náš přístup je ke každému zákazníkovi velmi osobní. Známe jejich zdravotní problémy v kontextu a dokážeme dobře poradit, přidat úsměv a povzbuzení. Kromě výdeje na recepty a volného prodeje připravujeme také individuálně vyráběné léky v naší vlastní laboratoři.

Pandemie Covidu zasáhla celou naši republiku. Jak se to projevilo u Vás?
Patříme mezi tzv. „venkovské lékárny“. Tady bych chtěla říct, jak moc se ukázal jejich význam v době pandemie. Lidé hromadně opouštěli velká města a stěhovali se na venkov do svých chat a chalup. Díky fungování elektronických receptů si mohli svoje léky zajistit telefonicky u svého lékaře třeba na druhém konci republiky a vyzvednout v nejbližší lékárně. Zároveň to pro nás znamenalo obrovský nárůst práce. V té době ještě nefungoval výdej elektronického receptu přes občanský průkaz, a tak jsme museli dlouhé kódy přepisovat ručně z mobilů do počítače. Tvořily se fronty, vládla všeobecná nervozita, pro všechny to byla nová a stresující situace.

Jistě se změnila i skladba sortimentu, který zákazníci žádali…
Nejvíc žádaným zbožím byly ochranné pomůcky a dezinfekce. Změnila se i poptávka po volně prodejných lécích a doplňcích stravy. Hlavně stoupl prodej vitamínů a přípravků na posílení imunity. Snad nejvíc byl a je žádán vitamín D. Ráda doporučuji vitamín D3 2000 IU Galmed. Myslím, že se dobře osvědčil a zákazníci se pro něj opakovaně vracejí.

Snad již bude lépe, všichni si to přejeme. Domníváte se osobně, že se Covid na podzim zase vrátí?
Doba pandemie nás všechny hodně potrápila v osobním i pracovním životě. Naučila nás rozlišovat důležité věci od nepodstatných. Odhalila, jací doopravdy jsme. Teď prožíváme chvíli, kdy se můžeme nadechnout a odpočívat. Nevěřím, že nás virus úplně opustil, ale jestli na podzim udeří znovu, věřím, že už nebude mít takovou sílu a budeme se umět lépe bránit. Držme si palce.

Benešov

 


Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!