Borelióza je onemocnění, které způsobuje bakterie Borellia burgdorferi. Borelie jsou typické svým protáhlým spirálovitým tvarem (s bičíky na obou koncích), který jim pomáhá vyvinout vysokou rychlost a vykonat pohyb ve tvaru spirály, který jim pomáhá vstoupit snadněji do buňky.
Přenášejí ji klíšťata, a to v každém vývojovém stádiu. Bakterie přežívá ve střevech některých infikovaných klíšťat. Poté, co se klíště přisaje na zvíře nebo člověka, se bakterie přemisťuje do slin klíštěte a následně pak do těla hostitele. Trvá několik hodin, než se borelie dostane do těla hostitele, proto pokud vytáhneme klíště včas, snižuje se riziko nákazy.
Ochrannou funkci plní repelenty, které se řadí mezi tzv. biocidní přípravky. Jedná se o jakoukoliv látku nebo směs ve formě, v jaké se dodává uživateli, skládající se z jedné nebo více účinných látek nebo tuto látku (tyto látky) obsahující nebo vytvářející, určené k (použité s úmyslem) ničení, odpuzování a zneškodňování jakéhokoliv škodlivého organismu, k zabránění působení tohoto organismu nebo dosažení jiného regulačního účinku na tento organismus jakýmkoliv způsobem jiným než pouhým fyzickým nebo mechanickým působením dle zákona č. 324/2016 Sb., o biocidních přípravcích a účinných látkách. Použití repelentu je jednoduché, stačí repelent nastříkat na oblečení a kůži. Díky tomu budete chráněni před komáry, klíšťaty, ovády a dalším bodavým hmyzem. Aplikace repelentu by se měla opakovat po 4 hodinách. Ze široké palety repelentů můžeme zmínit repelent PREDATOR FORTE spray, repelent PREDATOR JUNIOR spray 150 ml (vhodný pro děti od 3 měsíců) nebo repelent Predator BIO sprej 150 ml (účinnou látkou jsou rostlinné silice).
Volba antibiotika závisí na věku, na lokalizaci klinických projevů a na délce jejich trvání. Podání antibiotika by mělo být dostatečně dlouhé a v dostatečné dávce, aby byla s co největší pravděpodobností zajištěna eradikace borelií z organismu – u prvního stádia 10–14 dní, u dalších chronických stádií se doporučuje podání antibiotika v délce až 28 dní.
Nejlépe působí a jako první volba se používají beta-laktamová antibiotika, mezi které se řadí peniciliny (amoxicilin) a cefalosporiny (cefuroxim), další řadou jsou tetracykliny (doxycyklin) a v neposlední řadě jsou často využívány makrolidy (azitromycin, klaritromycin).
PharmDr. Ondřej Žák
Lékárna SANO Rychvald