Přemýšlíte, jak i s pozvolna stoupající venkovní teplotou udržet pocení pod kontrolou? Nebo i v lehčích jarních botách řešíte nepříjemný pocit těžkých nohou doprovázený napjatou kůží na břiše či rukou, jejichž objem jako by se zdvojnásobil? Za vším v tomhle případě nehledej ženu, ale vodu. Chcete-li podpořit své tělo, aby s ní správně hospodařilo, inspirujte se našimi tipy a užijte si jarní dny s pocitem svěžesti a lehkosti bez zbytečně zadržované vody.
Pravidelný a dostatečný příjem tekutin je zcela zásadní. Základem pitného režimu by měla být čistá voda doplněná o minerálky, a to zvlášť u sportovců nebo lidí, kteří se hodně potí a přicházejí tak o větší množství vitamínů a minerálů. Chcete-li svůj organismus ochladit a pocení tak alespoň částečně držet na uzdě, nesahejte po příliš studeném drinku. Pro zachování stabilní teploty těla je ideální nápoj vychlazený přibližně na 16 °C. Čaje a teplé nápoje je i v jarních a letních dnech lepší konzumovat v teplotě blížící se naší tělesné, tedy kolem 37 °C.
Prvkem, který může souviset se zadržováním vody ve tkáních mimo buňky, je sodík. Pro naše tělo je však nepostradatelný, a tak není cílem ho vynechat, ale konzumovat „s mírou“. Jeho významným zdrojem je kuchyňská sůl, která je častým konzervantem. Vyšší obsah sodíku tak mohou mít i potraviny, u kterých byste to nečekali, například sterilovaná zelenina.
Bojujete-li s pocením, zkuste se vyhnout tzv. zahřívacímu koření, k němuž patří čili papričky, zázvor nebo skořice. Pozor dejte i na aromatické potraviny, například cibuli. Ta sice neovlivňuje množství potu, může se však postarat o jeho nepříjemný odér.
Ke správnému vylučování vody z organismu přispívají i některé bylinky. Patří k nim například kopřiva dvoudomá, která podporuje normální činnost ledvin a celkové osvěžení těla, nebo jalovec obecný mající příznivý vliv i na přirozenou obranyschopnost organismu a na normální trávení. Skvělá je také nať petržele zahradní nebo bříza bílá, která přispívá k normální funkci močových cest a vylučování přebytečné vody.
V boji s potem vyzkoušejte zelený čaj, jemuž jsou připisovány mírně ochlazující účinky. Hodí se k popíjení během celého dne. Pokud se potíte bez ohledu na okolní teplotu – třeba v souvislosti se stresem, zkuste si připravit čaj ze šalvěje lékařské, která je díky svým účinkům jako stvořená i pro ženy v období menopauzy. Naopak těhotným a kojícím ženám ji doporučit nelze.
Kvalitní doplňky stravy založené na působení bylin nabízí česká značka Liftea. Věrna svému sloganu „Když příroda pomáhá“ přináší kombinace přírodních látek, které se ve svém účinku doplňují a podporují. Extrakt z plodů jalovce, nati kopřivy a petržele a listů břízy bílé obsažený v doplňku stravy s výstižným názvem Liftea Bylinky na odvodnění forte tak silou čtyř bylin podporuje správné hospodaření s vodou a vylučování zbytečně zadržovaných tekutin.
K udržení normální míry pocení pomáhá už zmíněná šalvěj lékařská. Tato vcelku nenápadná bylinka zároveň blahodárně působí na hormonální rovnováhu a komfort žen v období menopauzy. Spolu s výtažkem z yzopu, který má blahodárný vliv na správnou funkci dýchacího systému nebo stav kostí a kloubů si ji můžete pořídit v doplňku stravy Liftea Šalvěj + yzop. Podrobnější informace o těchto i dalších přípravcích značky Liftea a v nich obsažených bylinách najdete na www.zdravi-liftea.cz.
Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.