Magazín mojelékárna 5–6/2021

|1|2
Ústní hygiena
Zubní kartáček, mezizubní kartáček, zubní nit, ústní voda… V dnešní době existuje spousta možností, jak se starat o své zuby, aby byly zdravé a krásné. Jste věrní svému manuálnímu zubnímu kartáčku a mentolové pastě, anebo vaše denní rutina spočívá ve více krocích?
Praxe lékárníka a proč dodržovat pokyny v lékárně
Kdo je to lékárník: podle zákona č. 95/2004 je zdravotnickým pracovníkem fyzická osoba, která vykonává povolání lékaře, zubaře anebo farmaceuta a zdravotnickým povoláním je pak souhrn činností a znalostí nutný k vykonávání těchto tří zdravotnických povolání.
Jaroslav Pauer
„V jednu chvíli ke mně herectví přišlo, pak zase pomalu odešlo…“ Venku tál sníh, když jsem si povídala s „Čeňkem Jirsákem“ ze seriálu Bylo nás pět. Tak jsem ho vnímala, ještě když jsem položila první otázku. Jakmile se ale rozpovídal, pochopila jsem, že ta tam je postava Čeňka, že byly i zajímavější epizody v životě Jaroslava Pauera. Především ty mimo kameru…
Jak na lepší spánek
Spojitost mezi (ne)dostatkem spánku a fyzickým i duševním zdravím byla prokázána mnoha studiemi. Kvalitní spánek však bohužel představuje pro významné procento lidí, zejména seniorů, nedosažitelný cíl. I když se příčiny poruch spánku mohou individuálně lišit, odborníci se shodují na několika oblastech, které mohou kvalitu našeho spánku významně vylepšit.
Klíšťata se těší na sezónu
Jen velcí optimisté myslí letos na dovolenou v cizině. Připravme se spíš na to, že prázdniny strávíme doma v České republice. Naštěstí je naše krajina poměrně přívětivá a nehrozí žádným větším nebezpečím. Snad jedinou výjimkou je výskyt klíštěte obecného (Ixodes ricinus), se kterým každý rok svádí boj tisíce lidí i jejich domácích mazlíčků. A nejde jen o nepříjemný pocit, že nám nějaký parazit saje krev a nelze se ho jednoduše zbavit.
Moderátorka Zuzana Belohorcová a podnikatel Vlastimil Hájek, manželé a rodiče dvou dětí, kteří trvale žijí v zahraničí
Rozhovor jsem vedla s každým z páru zvlášť v době, kdy Zuzana v Bratislavě natáčela televizní pořad Tvoje tvář má známý hlas a Vlastimil byl s dětmi ve Španělsku, kde se nyní rodina zabydluje. Přesto jejich odpovědi náramně ladí. S velkým životním elánem a nebývalou upřímností oba vypráví čtenářům magazínu Moje lékárna o svých profesních kariérách i snech a také o zkušenostech z jejich amerického snu. Barvitě líčí, jak začal, ale i kdy z něj prozřeli a svěřují také milé perličky ze soukromí…
B-komplex: co to vlastně je a k čemu nám slouží
Mezi vitamíny B jsou dnes řazeny vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12 (přehled viz tabulka). Jsou absolutně nezbytné pro každodenní chod našeho těla, protože se účastní metabolických reakcí vedoucích k získání energie a syntéze životně důležitých látek.
Jste připraveni na léto?
Letos si zima dává s odchodem pěkně načas. Na příchod teplého počasí, ke kterému opalování rozhodně patří, se tak těšíme ještě více než obvykle. Sluneční paprsky mají pozitivní vliv na naše psychické i fyzické zdraví – dodají energii a tělo na ně reaguje tvorbou důležitého vitamínu D. Je nutné se ale podívat i na stinnou stránku opalování, a to možné spálení a předčasné stárnutí kůže nebo dokonce zvýšení rizika vzniku melanomu. Proto zde platí známé pravidlo – nic se nemá přehánět.
Muži: prostata
Muži ve středním věku se často se svými problémy před návštěvou specialisty – urologa – uchylují pro radu do lékárny. Často je trápí pocit neúplného vyprázdnění, nutkání na močení, přítomnost krve v moči nebo neschopnost udržet moč. Pokud lékař vyloučí samostatně probíhající infekci dolních cest močových, jedná se pravděpodobně o problémy s prostatou. Do 40 let trpí těmito problémy pouze 10 % mužského pokolení, v 50 letech je to třetina z nich a kolem 80. roku života trpí těmito problémy bezmála 90 % mužů.
Fit a svěží díky správnému hospodaření s vodou
Přemýšlíte, jak i s pozvolna stoupající venkovní teplotou udržet pocení pod kontrolou? Nebo i v lehčích jarních botách řešíte nepříjemný pocit těžkých nohou doprovázený napjatou kůží na břiše či rukou, jejichž objem jako by se zdvojnásobil? Za vším v tomhle případě nehledej ženu, ale vodu. Chcete-li podpořit své tělo, aby s ní správně hospodařilo, inspirujte se našimi tipy a užijte si jarní dny s pocitem svěžesti a lehkosti bez zbytečně zadržované vody.
|1|2

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!