Nanočástice stříbra v dermatologii ve veterinární medicíně

Veterinární lékaři s praxí v chovech zájmových zvířat, ale i hospodářských zvířat, bojují stále i přes veškerý pokrok v antibiotické terapii s infekčními komplikacemi drobných poranění i operačních ran, stejně jako se sekundárními infekcemi komplikujícími onemocnění jiné etiologie. Častou příčinou těchto komplikací je vzrůstající rezistence bakterií na antibiotika, která se při léčbě často nadměrně používají. Jednou z možností, jak snížit nadužívání antibiotik, a tím i riziko vzniku rezistencí, je využití přirozených antibakteriálních vlastností stříbra umocněných využitím moderních nanotechnologií.

Nanočástice stříbra v dermatologii ve veterinární medicíněNanotechnologie v oblasti veterinární medicíny mají uplatnění také v dermatologii, při léčbě bakteriálních a bakteriálně komplikovaných dermatitid, včetně tak komplikovaných jako je hluboká pyodermie (pyotraumatická dermatitida – hot spot). Dále při podpůrné léčbě kožních zánětů primárně neinfekční etiologie (alergické/autoimunitní), které jsou sekundárně bakteriálně komplikované. Vzhledem k tomu, že působením stříbra se u bakterií nevyvíjí rezistence, tak jak je to známo u antibiotik, je možné používat tyto preparáty i jako preventivní přípravky. Všechny přípravky s obsahem nanočástic stříbra vyžadují pro zajištění jejich optimálního účinku správnou indikaci. Ať už je příčina kožních změn jakákoli, je vždy vhodné obrátit se na veterinárního lékaře, který stanoví příčinu potíží a případně vyloučí antibakteriální terapií neovlivnitelná onemocnění, např. kožní neoplazie (SCC), hormonální poruchy (štítná žláza) nebo systémová onemocnění (potravinové alergie) projevující se mimo jiné také kožními změnami.

Doporučuje se koupání jednou za tři měsíce, pokud zvíře netráví hodně času venku, nemá kožní problémy nebo se neznečistí. Pokud se psi nebo kočky koupou příliš často, může to jejich kůži a srst vysušit a způsobit problémy.

Důležitým aspektem v preventivní péči o kůži je udržování a péče o srst. Základem této péče je správná výživa. Kvalitní strava je základem pro zdravou pokožku a srst. Je proto důležité věnovat pozornost správnému složení a obsahu stravy, která má mít vyvážený poměr tuků, minerálních látek (vápníku, fosforu) a dalších živin. Důležité je také pravidelné kartáčování srsti, které pomáhá distribuovat přirozené kožní oleje po celé její délce a udržuje ji pěknou, lesklou a bez chomáčků. Pro zdraví srsti může pomoci také pravidelné koupání, jen je nutné používat správné produkty a s koupáním to nepřehánět. Doporučuje se koupání jednou za tři měsíce, pokud zvíře netráví hodně času venku, nemá kožní problémy nebo se neznečistí. Pokud se psi nebo kočky koupou příliš často, může to jejich kůži a srst vysušit a způsobit problémy. Je také důležité používat produkty speciálně určené pro psy, protože většina šamponů, mýdel a kondicionérů určených pro lidi u psů působí dráždivě, takže srst může následně vypadat šupinatá a křehká. Psi mají citlivou pokožku, jejíž pH se liší od pH lidské pokožky, proto by se u zvířat neměly používat šamponové přípravky určené pro lidi. Pokud má pes nebo kočka zdravotní potíže spojené s citlivou pokožkou náchylnou k nejrůznějším typům zánětů, a to i primárně alergických, je nutno zajistit pro péči o takového jedince kvalitní hypoalergenní produkt určený pro takovouto péči.
K doporučeným produktům patří i šampon TraumaPet® Ag, jehož složení je navrženo tak, aby vyhovoval nejen standardnímu použití, ale i potřebám psů s alergiemi. Šampon TraumaPet® Ag zklidňuje pokožku, napomáhá hojení drobných oděrek a jeho použití je vhodné i jako prevence sekundárních pyodermií. Na základě zkušeností z ordinací veterinárních lékařů je přípravek TraumaPet® Ag shampoo mimořádně účinný při zmírňování svědění a dalších projevů alergií u našich domácích mazlíčků, přičemž jejich srst je po aplikaci TraumaPet® Ag šamponu kosmeticky dobře ošetřena. TraumaPet® Ag shampoo je speciálně vyvinutý šampon pro pravidelnou péči o srst a kůži psů, koček a ostatních zvířat v zájmových chovech. Díky obsahu účinné látky NanoComplex® s obsahem stříbra, Omega 3, 6, 9 esenciálních mastných kyselin, vysoce kvalitních přírodních olejů (olivový, Inca Inchi) a panthenolu jemně čistí a vyživuje srst i kůži. V šamponu je vyvážený poměr přírodních látek a výtažků z rostlin vysoké kvality a je klinicky testován veterinárními pracovišti. Dlouholeté výzkumy a klinické aplikace prokázaly antimikrobní a fungicidní účinky stříbra. Tyto účinky vhodně doplňuje esenciální silice z tymiánu, která je jednou z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog a je i přírodním repelentem.

Nanočástice stříbra v dermatologii ve veterinární medicíně

Nejen při koupání je nutné psům chránit uši. Je důležité zabránit pronikání vody do zvukovodu, protože zatékání může vést k podráždění a následné infekci. Během domácí péče o srst uši neignorujte, pečujte o ně, ale ujistěte se, že používáte ty správné produkty. Čisticí roztoky na bázi vody mohou zvyšovat zbytkovou vlhkost v uších, což vede ke kvasinkovým nebo bakteriálním infekcím. Roztoky na bázi alkoholu mohou zase vyvolávat pocit pálení, zvláště pokud je sliznice zvukovodu podrážděná. Pro včasné rozpoznání problému je užitečné rozpoznat příznaky podráždění a zánětu zvukovodu. Mezi tyto příznaky patří především třesení hlavou, výtoky ze zvukovodu, zápach, škrábání ušního boltce, tření o podlahu nebo nábytek, zarudnutí/otok ústí vnějšího zvukovodu. Dále pak zvýšená citlivost na dotek v oblasti hlavy, otoky, bolest při rozevření čelisti, nebo dokonce i boční náklon hlavy, ukazující již na velmi závažné postižení. V těchto případech je důležitá konzultace s veterinárním lékařem, který pacienta řádně vyšetří a stanoví diagnózu. Důležitá je však i pravidelná preventivní kontrola uší pomocí otoskopu při každoročních zdravotních prohlídkách.
K ošetření otitid je určen speciální veterinární přípravek TraumaPet® oto Ag. Napomáhá čištění vnějšího zvukovodu rozpouštěním a uvolňováním ušního mazu. Byla prokázána také jeho účinnost při bakteriální i kvasinkové infekci, proto podporuje hojení zánětlivých onemocnění vnějšího zvukovodu bakteriálního a kvasinkového původu. Obsahuje unikátní účinnou látku NanoComplex® s obsahem stříbra a rovněž glycerin, který na sebe váže vlhkost a usnadňuje rozpouštění ušního mazu. Vzhledem k tomu, že stříbro nevyvolává rezistence, je preparát vhodný i k dlouhodobému preventivnímu čištění zvukovodů jak u psů, tak u koček.
Klinické studie přípravků TraumaPet® Ag probíhaly na několika spolupracujících veterinárních klinikách. Odborné vedení zajišťoval MVDr. Tomáš Fichtel, Ph.D.
Pro veterinární aplikaci zvolila společnost NanoComplex s.r.o., výrobce veterinárních přípravků nové generace TraumaPet® Ag, stříbro vyvinuté v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci. Nanočástice stříbra v přípravcích TraumaPet® Ag ničí nepřátelské patogeny v těle tím, že rozkládají enzymy choroboplodných bakterií, virů a plísní. Škodlivé mikroorganismy odumírají v průběhu 5 až 6 minut.

Nanočástice stříbra v dermatologii ve veterinární medicíně 


Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!