V moderním pojetí by lékárna měla především sloužit jako středisko farmaceutické, respektive lékárenské péče s důrazem na poradenství pacientovi. Toto pojetí by postupně mohlo vytlačit pouze rutinní a strojově vypadající výdej léků pacientovi. Dle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo v roce 2019 v ČR provozováno 2493 lékáren a 217 výdejen.
Pro někoho představuje provozování lékárny pouze byznys a někteří majitelé lékáren chápou profesi lékárníka pouze z komerční stránky. Tento směr se ujal především v místech velkých nákupních center a majitelé se inspirovali americkými drugstore. Pacient zde má možnost nákupu volně prodejných LP, kosmetiky, doplňků stravy a dalšího zboží bez interakce s lékárníkem či farmaceutickou asistentkou.
Naproti tomu jsou zde i lékárny, které by si chtěly zachovat charakter poradenského střediska a aplikovat tak pravidla lékárenské péče do širší praxe. Moderní praxí je plné využití sdíleného lékového záznamu, na základě kterého jsme schopni zachytit a vyřešit lékové a potravinové interakce, kontraindikace a snažit se pacienta plně motivovat k léčbě. Komerčně působící lékárny však tyto ostrůvky lékárenské péče v dnešním legislativním prostředí silně přebíjejí. Jedním z řešení by pak bylo určitě nastavení pevných doplatků, kdy by se lékárna na základě této legislativní úpravy mohla chovat více jako zdravotnické zařízení než jako obyčejný obchod a konečně bychom jako lékárníci mohli předvést své stavovské lékárenské umění v praxi. Nestálo by pak celé lékárenství na slevách z doplatku, klientských kartách a sbírání věrnostních bodů.
Podle zákona č. 86/1992 Sb. je lékárna zařízení léčebně preventivní péče, které se specializuje na přípravu či výdej LP a výdej zdravotnických prostředků.
Dispenzační minimum je krátká výstižná informace, kterou při vydávání léků v lékárně poskytuje magistr nebo farmaceutický asistent pacientovi. Přispívá ke správnému užívání léků.
Na volném prodeji se často s farmaceutickou asistentkou věnujeme samoléčení, což je považováno za léčení lehkých zdravotních potíží prostřednictvím volně prodejných léků, tzn. léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Tyto léky nekupujeme na základě předchozí návštěvy lékaře. Samoléčení slouží k podpoře a upevnění zdraví, prevenci, léčbě menších onemocnění a poranění. Pokud jsme chronicky nemocní a známe dobře svou nemoc (tzn. nevyskytne se nový symptom), je vhodné i v tomto případě využít samoléčení. Po poradě s lékárníkem nebo asistentkou je vhodné samoléčit bolesti, mykózy, rýmu, nachlazení, horečku, zvracení, průjem, zácpu či jiné méně závažné problémy.
POZOR! Některé symptomy evokují vážnější onemocnění a tento problém není vhodný pro samoléčbu. Jedná se o tyto případy:
PharmDr. Ondřej Žák, Lékárna SANO Rychvald