Magazín mojelékárna 11–12/2021

Poznejte krásy Beskyd
Přírodní krásy Beskyd jsou na podzim díky sluncem prozářeným barevným listům stromů snad ještě krásnější než jindy. CHKO Beskydy s rozlohou celých 1160 km2 nabízí kromě nádherných scenérií nespočet turistických a kulturních zajímavostí. Jistě vás potěší také husté turistické značení a občerstvení v turistických chatách skoro na každém vrcholu.
Moje tabu téma: Plynatost
Nadýmání (plynatost) označuje tvorbu plynů ve střevě. Projevuje se bolestmi břicha, nafouknutím břicha, pocitem plnosti, častým říháním či škytáním. Jedná se o velmi častý problém dětí, dospělých i seniorů. Vznikající plyn se označuje jako flatus. Nadměrné množství tohoto plynu se nazývá nadměrnou plynatostí – meteorismem. Meteorismus se pak projevuje nadměrným únikem plynu do okolí – flatulence. Tyto pojmy – meteorismus a flatulence – spolu tedy úzce souvisí.
Jak posílit imunitu právě teď
Imunitní systém člověka je natolik komplikovaný a složitý, že pro vysvětlení všech jeho aspektů by nám nestačila ani pořádně tlustá kniha. V každém případě si obvykle pod pojmem imunita představíme schopnost našeho těla bránit se různým onemocněním, jako je nachlazení, chřipka, angína a dalším nemocem způsobeným mikroorganismy, které nás napadají zvenčí. Infekční onemocnění jsou vždy ohromnou zátěží pro imunitní systém.
Jiří Halda s Markem Hermanem:
„Berte své děti jako pohled do zrcadla.“ Rozhovor s Jiřím Haldou a Markem Hermanem je přínosný nejen pro rodiče malých dětí, ale pro všechny, kteří s nimi přijdou do kontaktu. Není snad nic nepředvídatelnějšího než malé dítě. Dozvíte se o maličkostech, na které by se ve výchově nemělo zapomínat, proč děti zlobí a jak přistupovat k trestům. Nezapomněli jsme se zeptat ani na náročnou roli matek a na to, proč některé maminky nebaví si hrát se svými dětmi. Dozvíte se mnoho zajímavostí, které jsou přitom tak jednoduché a jasné… Napadlo vás například, že na důslednosti stojí úspěch vaší výchovy?
Ptali jsme se v lékárně v Ostravě
Moje lékárna pokrývá lékárenské služby po celé republice – od větších obcí přes malá a střední města až po krajská města či metropoli. Mezi největší lékárny patří ty, které jsou situovány v obchodních centrech velkých měst. Jednou z nich je i lékárna Sano Futurum, která je součástí obchodního centra Futurum v Ostravě na Novinářské ulici. Toto centrum je hojně navštěvováno díky množství různých obchodů, hypermarketu Tesco, nabídce jídelen a restaurací a v neposlední řadě díky atraktivnímu kinu Cinestar. V lékárně jsme vyzpovídali vedoucí lékárnici, paní Mgr. Silvii Mrózkovou.
Péče o stárnoucího blízkého
V roce 2018 proběhlo v rámci MPSV v České republice rozsáhlé šetření, z něhož vyplývá, že většina lidí si přeje zůstat doma až do své smrti (výsledky se pohybují v rozpětí 65–89 % podle typu šetření). Včasné diskuse v okruhu blízkých mohou pomoci k tomu, že se tato představa vyplní podstatně většímu procentu lidí, než je tomu dnes.
Jak to chodí v lékárně
V moderním pojetí by lékárna měla především sloužit jako středisko farmaceutické, respektive lékárenské péče s důrazem na poradenství pacientovi. Toto pojetí by postupně mohlo vytlačit pouze rutinní a strojově vypadající výdej léků pacientovi. Dle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo v roce 2019 v ČR provozováno 2493 lékáren a 217 výdejen.
Ženské hormony
Hormony jsou tělu přirozené látky. Jejich úloha v lidském organismu spočívá v komunikaci mezi buňkami a soustavami orgánů. Jsou tzv. chemickými posly, kteří ovlivňují mnoho funkcí v těle – ať už se jedná o funkce fyziologické nebo o chování.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!