Máte doma atopika?

Atopická dermatitida (lat. eczema atopicum) se řadí do skupiny zánětlivých kožních onemocnění. Jedná se o chronický typ onemocnění, které je charakteristické střídáním období exacerbace (vzplanutí) a remise (klidu). Postihuje nejčastěji malé děti, avšak výskyt u jiných věkových skupin není vyloučen.

Atopyický ekzémSymptomy

Příznaky atopické dermatitidy se u jednotlivých pacientů liší. Všeobecně mezi ně můžeme zařadit následující:
  • suchá pokožka
    – častý je výskyt prasklinek a šupinek
  • pruritus (svědění)
  • červená až hnědošedá ložiska
    – nejčastěji je nalezneme na ohybech krku, očních víčkách, na rukou, nohou, u kojenců hlavně v oblasti tváře, na pokožce hlavy a hrudníku
    – pro ložiska je charakteristický zánět, otok, mokvání a olupování kůže
V imunitním systému atopika dochází ke změnám v nespecifické imunitě. Projevuje se sníženou odolností proti bakteriím a virům a rovněž častými kožními, zánětlivými reakcemi.

Vznik atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) může vznikat tzv. „de novo“, nebo být dědičná. Je prokázáno, že z velké části postihuje děti, jejichž rodiče jsou alergici.
Samotnou příčinou je porucha stavby a funkce kožní bariéry. Kůže obsahuje nižší podíl lipidů a přirozeného hydratačního faktoru. Následkem toho je její vyšší prostupnost pro alergeny a zároveň v ní dochází ke zvýšeným ztrátám vody.
V imunitním systému atopika dochází ke změnám v nespecifické imunitě. Projevuje se sníženou odolností proti bakteriím a virům a rovněž častými kožními, zánětlivými reakcemi.

Atopyický ekzémSpouštěcí faktory

Onemocnění jako takové vzniká na genetickém podkladu. Existuje však určitá řada faktorů, které jsou zodpovědné za rozvoj atopické dermatitidy.

Mezi hlavní a zároveň spouštěcí faktory řadíme tyto:
  • potraviny, alergeny
  • mikroorganismy (plísně, bakterie)
  • iritanty
  • (prací prostředky, chlorovaná voda, mýdla, umělá vlákna)
  • hormonální změny
  • (těhotenství, menopauza)
  • psychické změny (zejména stres)
  • teplo/chlad

Atopyický ekzémTerapie

Závažnost atopické dermatitidy je posuzována dermatologem na základě mezinárodní škály SCORAD. Bere se v potaz míra suchosti kůže, začervenání, mokvání, edém, lichenifikace (zhrubnutí) a svědění.

Onemocnění je dáno geneticky, tudíž není možné využití kauzální terapie. Cílem celkové terapie je zabránit komplikacím a zvýšit kvalitu života. Snažíme se zabránit exacerbacím, a to hlavně optimální péčí o pokožku. Hlavní úkol spočívá v hydrataci pokožky a kožní bariéry.

Základem je lokální léčba, protože pokožku je nutno důkladně promazávat. Zlatý standard v terapii a prevenci atopické dermatitidy tvoří tzv. emoliencia (změkčovadla).

Atopyický ekzémTa zjemňují pokožku, obnovují kožní bariéru a zvyšují v ní obsah vody. Mohou navíc obsahovat hydratující substance, např. urea (Excipial U Lipolotio/Hydrolotio), glycerol, dexpanthenol (Bepanthen sensiderm), nebo lipofilní složky sloužící k hydrataci a obnovení funkce kožní bariéry (vazelína, mandlový olej).

Kromě mastí, krémů a emulzí existují i změkčující náhražky mýdla (tzv. syndety) a olejové přísady do koupele (Linola Fett).

Závažnost atopické dermatitidy je posuzována dermatologem na základě mezinárodní škály SCORAD. Bere se v potaz míra suchosti kůže, začervenání, mokvání, edém, lichenifikace (zhrubnutí) a svědění.

V akutní fázi zánětu se používají protizánětlivě a protisvědivě působící látky jako kortikoidy a inhibitory kalcineurinu (tzv. topické imunomodulátory).

Kortikoidy se volí podle intenzity a rozsahu AD. Inhibitory kalcineurinu se používají u těžkých forem onemocnění. Jejich výhodou oproti kortikosteroidům je fakt, že mohou být aplikované na místech, kde je pokožka tenčí (např. oční víčka, tváře).

DALŠÍ FARMAKOTERAPIE:
• perorální antihistaminika
  (Fenistil gtt.) –
  terapie svědění
• lokální antibiotika
  a antiseptika – léčba
  sekundárních infekcí
JINÉ TYPY LÉČBY:
• fototerapie
• lázeňská léčba

Jako další lokálně působící léčivé látky se používají protizánětlivě působící dehty a ichtamol (Ichtoxyl). Na mokvající ložiska působí adstringentně obklady z hypermanganu a Jarischova roztoku.

U závažných forem, u kterých lokální léčba selhala, bývá krátkodobě nasazená systémová léčba kortikoidy a imunosupresivy.

Atopický ekzém

PharmDr. Patrícia Čečková
Lékárna Pod Zvičinou, Hořice

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!