Pohyb je bezesporu důležitou součástí životního stylu. Ovlivňuje kvalitu života člověka v seniorském věku a má velký přínos především v rozvoji somatickém a psychosociálním. Pohyb vede ke zlepšení dlouhodobé pohybové samostatnosti, zpomalení degenerativních změn a je také výborným prostředkem k ovlivnění psychiky. Aktivní pohyb redukuje úzkosti a deprese, je důležitý pro pozitivní sebehodnocení, zvyšování pocitu vlastní soběstačnosti a sebedůvěry a pocitu vlastní hodnoty.
S přibývajícím věkem ztrácí svaly sílu a člověk se začne méně hýbat. Omezuje se tedy jeho hybnost, snižuje se jeho kondice, zvyšuje strach z pádu nebo úrazu, a tím se i zvyšuje jejich riziko, až k nějakému dříve nebo později může dojít. S následnou rekonvalescencí je pohybu ještě méně, člověk se dostává do začarovaného kruhu, až postupně ztratí schopnost své soběstačnosti a důsledek je destruktivní.
V první řadě je třeba si uvědomit, že pohyb není třeba uzpůsobovat věku jako takovému, nýbrž zdravotnímu stavu konkrétního člověka, jeho pohybovým omezením a aktuálním možnostem. Senior je totiž široký pojem. Jsou senioři ve věku 70 let, kteří nejsou schopní kvůli nějakému onemocnění nebo pooperačnímu omezení některých pohybů nebo větší fyzické zátěže (například chůze do schodů). Stejně tak jsou ale senioři ve věku 90 let, kteří zdolávají pravidelně turistické výzvy a pyšní se nejen zdravým duchem, ale i zdravým tělem.
Významnou roli v pohybování se hraje pravidelnost. S pravidelnějším pohybem jsou klouby pohyblivější, udržujeme nebo zlepšujeme svalovou sílu a omezujeme tak riziko vzniku případných úrazů.
Jsme nezisková organizace, která pomáhá seniorům a jejich blízkým při životních změnách, které přináší stáří. Jdeme s vámi celou cestou – radíme v otázkách stáří, pomáháme seniorům v domácnosti, každému se v péči individuálně přizpůsobujeme, provázíme v závěru života.
Cvičení – o tom už řeč byla, důležité je se hýbat nejen cíleně cvičením, ale přínosem je také práce na zahrádce nebo okolo domu či lehký úklid bytu.
Prostředí – rozhlédněte se po bytě. Eliminujte ostré hrany a předměty. Pozor na vratký a neupevněný nábytek. Koberečky také zvyšují riziko pádu, a tak je bezpečnější je odstranit. Pozor na kluzké povrchy, mokrou podlahu, náledí. Vyhýbejte se nerovnému terénu. Dbejte na správnou, pevnou obuv a nechoďte jen v ponožkách.
Používejte vhodné kompenzační pomůcky – pro lepší stabilitu je vhodné používat chodítko nebo hůlku. Pro snadnější hygienu používejte sedačku na vanu nebo protiskluzové podložky. Existují pomůcky, které dokážou usnadnit některé denní činnosti nebo náš handicap, jako lupa pro horší zrak, větší příbor pro snazší úchop nebo podavač, když se pro předmět nemůžete sklonit a podat si ho.
Úplně v pořádku je přijmout pomoc od druhých nebo si o nic říci. Zdraví a soběstačnost je důležitá pro každého z nás, ve vyšším věku o to více.