Naprostá většina lidí se uzdraví silami vlastního organismu Lékárny, které jsou sdružené v projektu Moje lékárna, se věnují problematice stárnutí populace pravidelně, intenzivně a systematicky. Díky spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností deklarují tyto lékárny kompetentnost a připravenost svých zaměstnanců v otázkách zdravotních, ale i sociálních potíží seniorů, kteří tvoří téměř dvě třetiny všech zákazníků lékáren. Zapojeným lékárnám jsou udělovány certifikáty "Moje lékárna pečuje o seniory" potvrzující jejich odbornou úroveň v péči o seniory. Odborníkem, který na projektu již několik let s Mojí lékárnou spolupracuje, školí personál a podílí se na edukačních materiálech pro zaměstnance i zákazníky lékáren, je doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., ředitelka Gerontologického centra v Praze 8, zakladatelka Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče a odborný garant Studií dlouhověkosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.
Kočičí pohled a „psí oči“ Člověk věří tomu, co vidí. Pes svět poznává hlavně čenichem. My si vzkaz přečteme, ale pes si ho očichá. Čich tak psovi nahrazuje méně dokonalý zrak. Anatomie kočičího oka umožňuje větší průnik světla a skvělou výhodou je noční vidění. Zrak je zkrátka nejdokonalejším z kočičích smyslů a má-li žena „kočičí oči“, málokdo jejímu pohledu odolá. Pro zdraví a kondici je ale u obou domácích mazlíčků důležitá souhra všech smyslových orgánů. Tušili jste, že pokud na Vás pejsek udělá „psí oči“, není to z pocitu viny, ani nejde o gesto lítosti? Podle výzkumů jde o projev strachu. Nebo je to volání o pomoc z očí do očí?
Mykózy – jaké jsou možnosti léčby Mykózy pokožky se projevují pálením, svěděním, zarudnutím postiženého místa, kůže je často velmi suchá, objevují se prasklinky. U mykózy nehtů je problém, že velmi poškozený nehet se může uvolnit z nehtového lůžka. Nehet je ztluštělý, žlutý, často se láme a štěpí.
Vítězka soutěže MasterChef Kristína: „Vařit něco dvakrát mi přijde jako obrovská škoda“ Je jí teprve 18, ale má za sebou tolik úspěchů, jako málokdo z nás. Loni díky svému kuchařskému talentu vyhrála v soutěži MasterChef, vydala vlastní kuchařku s názvem #UPGRADE, dostala se do prestižního hodnocení časopisu Forbes 30 pod 30 a je úspěšnou influencerkou v oblasti vaření i módy. Kristíny Nemčkové jsme se zeptali, jak jí „šlape“ spolupráce s rodinou, co jí nikdy nesmí chybět v kuchyni a doporučila nám i bezvadné jídlo pro rodinnou večeři.
Kyselina listová Kyselina listová (folacin, vitamín B9) je součástí komplexu vitamínů řady B.
Kyselina listová má v organismu nezastupitelnou funkci při tvorbě nukleových kyselin, které nesou informace pro normální průběh všech životních procesů. Kyselina listová je také nezbytná pro metabolismus bílkovin, pro tvorbu červených krvinek a k buněčnému dělení.
Pozor na záněty močových cest! Záněty močových cest nás dovedou pěkně potrápit. Projevují se nepříjemným pálením, doslova „řezáním“ při močení, nutkáním k častému močení, bolestí v podbřišku, únavou…
I uši potřebují správnou péči Ač se nám to tak nemusí zdát, ucho je naším nejcitlivějším smyslovým orgánem. A sluch je prvním smyslem, který se u nás vyvine – schopnost slyšet je plně vyvinutá již v 18. týdnu života, tedy ještě v matčině těle. Maminky si jistě vybavují stavy, kdy ve svém bříšku pociťovaly různé reakce miminka na rozmanité vnější zvuky.
Vzdělávání metodou montessori – ano nebo ne? Většina rodičů chce pro své děti to nejlepší. Dnešní doba klade důraz na kvalitní vzdělání, které – jak rodiče věří – přinese dětem dobrý základ do života. Po roce 1989 se kromě standardních typů mateřských a základních škol objevily také alternativní formy vzdělávání. Jednou z nich je Montessori výuka. Někteří rodiče se pro tuto formu vzdělávání svých dětí nadchli a nedají na ni dopustit, jiní ji zatracují. Je Montessori jen módní záležitostí a trendem posledních let, nebo má tento způsob výuky něco do sebe?
Bezpečné platby v obchodech? Raději mobilem či hodinkami V době, kdy se potýkáme s následky koronavirové pandemie, platí stále více z nás v obchodech kartou. A to i v případě drobných nákupů v hodnotě několika korun. Podle Světové zdravotnické organizace totiž na bankovkách a mincích ulpívají viry stejně jako na ostatních materiálech. Navíc i samy bankomaty, z nichž si vybíráme hotovost, podporují přenos virových onemocnění.
Jak posílit svoji psychiku v náročné životní situaci Jen málokdo z nás si dovedl reálně představit, že by taková situace, jaká právě panuje vzhledem k pandemii koronaviru, mohla nastat. Nedej bože, že by se mohla týkat přímo nás. Je to pro všechny náročné. A je proto velmi důležité starat se nejen o své fyzické zdraví, ale i o to psychické. Pro naši psychiku je tohle velká zátěžová zkouška a my bychom Vám rádi dali několik konkrétních rad, jak se o své psychické zdraví v této době postarat. Protože to, jak se cítíme psychicky, má velký dopad na to, jak se cítíme fyzicky a jak se dokážeme s různými neduhy poprat.