Jak si užít Vánoce, nachystat útulnou atmosféru a přitom neškodit přírodě produkcí zbytečného odpadu? Připravili jsme pět tipů, díky kterým se oslava narození Ježíše nezmění jen v jednu velkou ekologickou stopu.
Stromeček živý nebo umělý? Na tuto otázku máme pro vás snadnou odpověď! Samozřejmě že živý. Pokud budete kupovat stromeček řezaný, nemusíte mít obavy, že nějak více škodíte přírodě. Pravděpodobně byl tento stromeček vypěstován přímo pro účely Vánoc, tedy v lesní školce. Zkontrolujte si jen odkud stromeček pochází. Je samozřejmě lepší kupovat stromek vypěstovaný v České republice. Nejen, že tento stromeček poskytoval několik let domov mnoha malým živočichům a čistil vzduch, ale po Vánocích s ním můžete například zatopit. Další variantou je odvézt jej do sběrného dvora, kde bude využit k recyklaci, nebo jej můžete poskytnout například do zoologických zahrad, kde pro něj také najdou využití. Pokud máte doma dostatek prostoru, například na balkóně, terase, nebo zahradě, jednou z nejlepších variant je koupit stromeček květináči, který můžete využít opakovaně. Tyto stromky jsou někdy určeny i k následujícímu zasazení do země. Opět se ale zajímejte o původ stromečku.
Ne nadarmo se říká, že dřevo dodává domovu teplo a útulný dojem. Proto nejkrásnější vánoční ozdoby najdete v přírodě. Ať už to jsou šišky, žaludy nebo kaštany. Stromeček či vánoční tabuli vám krásně provoní usušené plátky pomeranče a kousky skořice. Šetrné k přírodě jsou také slaměné dekorace a hezky a tradičně budou vypadat i zavěšené nazdobené perníčky. Pokud si nedovedete stromeček představit bez světýlek, ujistěte se, že se jedná o úsporné LED žárovky.
Jestliže rádi tvoříte, můžete si ozdoby také uháčkovat nebo vyrobit z takzvaného slaného těsta. Slané těsto vyrobíte jednoduše: smíchejte 2 hrnky polohrubé mouky, jeden hrnek soli a cca 3dcl vlažné vody, vodu přilívejte opatrně a zpracovávejte tak dlouho, než bude hmota tvárná. Poté můžete těsto vyválet a vykrajovat různé tvary. Výrobky musí následně pár dní schnout a poté je můžete upéct na 150 °C dozlatova. Po upečení je lze ještě nabarvit.
Nejlepší variantou samozřejmě je, když alespoň tušíte, co si členové vaší rodiny přejí. Pokud ne, protože to třeba ani oni sami nevědí a říkají vám, že „nic nepotřebují“ zkuste být co nejvíce nápadití a myslet nejen na to, jestli se to danému člověku bude hodit, ale také jaké to má dopady na okolí. Myslete tedy také na výrobce. Právě teď je nejlepší čas podpořit české tvůrce. Rozhodně se neuchylujte k objednávání dárku z AliExpressu. Může se to zdát jako výhodný kup, ale nejspíš půjde pouze o nějakou nekvalitní cetku vyrobenou v nedůstojných podmínkách, a navíc zaslanou z druhé strany zeměkoule. Takovýto dárek snad nepřináší žádný benefit a pouze bude brzy tvořit odpad. Pokud si už opravdu nevíte rady a obdarovaným je někdo, kdo rád dělá radost druhým, vsaďte na příspěvek nějaké neziskové organizaci a darujte jen poukaz, že jste obdarovali danou neziskovku jeho jménem.
Jedním z nejsmutnějších pohledů během svátku je ten na přetékající popelnice balicím papírem a dárkovými taštičkami. Zajisté nikoho neurazí, když dostane dáreček ve vánoční taštičce z minulého roku. Jedním ze způsobů je tedy recyklovat již koupené a použité obaly. A druhá, kreativnější varianta je balit dárky do recyklovaného nebarveného papíru. Ozdobit jej můžete nějakou pěknou látkovou stužkou, které ještě půjde použít i příští rok, a také například přidáním jehličnaté větvičky nebo různými razítky a malůvkami pomocí fixů. Důležité je nezapomenout po Štědrém dni všechen odpad poctivě roztřídit a vyhodit jej do správných popelnic. Jen tak bude příroda slavit s námi.