I když máte možná v množství negativních zpráv pocit, že ten letošní rok nestojí za nic, mnohým z nás přinesl spoustu pěkných zážitků a radostí. Navíc se blíží období roku, které máme rádi a těšíme se na něj – čas adventu a Vánoc. Tím, že jsme nuceni zpomalit, zkusme tento čas využít k uvědomění si toho, co je pro nás důležité, a možná i k tomu, jak letošní Vánoce oživit staročeskými vánočními zvyky.
K Vánocům patří různé zvyky a tradice. Je hezké, pokud jsou tyto přenášeny generacemi a dodržovány. Vzpomínám si, že když jsem byla malá, maminka dávala pod talíře u Štědrovečerní večeře peníze a šupiny z kapra, nechyběla rozkvetlá Barborka, jmelí zavěšené na lustru nebo jsme v předsíni házeli botami, rozkrajovali jablka a pouštěli skořápky z ořechů. A Mikuláš, ten mi donesl kromě pár dobrot taky uhlí a brambory. To abych věděla, že jsem byla občas i neposlušná a měla bych se zlepšit.
Dnešní tradice jsou podobné, i když uhlí se už asi nesežene tak snadno. Mezi nejčastěji uctívané tradice patří adventní věnec, který nám pomáhá symbolicky odpočítávat čtyři týdny adventu neboli doby příprav na Vánoce. Adventní věnec si můžeme koupit nebo si ho vyrobit z jehličnatých větví a ozdobit čtyřmi svíčkami, které postupně každý týden zapalujeme. Jiné varianty adventního věnce zahrnují pátou bílou svíčku ve středu věnce jako symbol duchovní čistoty a Vánoc, často také jako symbol Neposkvrněné Panny Marie, nebo symbol samotného Ježíše Krista. Někdy bývá nazývána jako „Kristova svíčka“. Ta může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.
Věděli jste, že rozsvícení svící na adventním věnci má svou symboliku? Udává se, že nepřímo navazuje na židovskou tradici, která je stará více než 2 000 let, a to slavení svátků světel – Chanuky. Jiné zdroje odkazují na starý germánský zvyk zapalování uprostřed zimy ohně v zeleném kruhu, který byl symbolem slunce. Křesťané věří, že adventní věnec je jakousi symbolikou Kristova kříže a ve vztahu ke čtyřem světovým stranám jako jeho požehnání na každou z nich. Je tradicí, že na adventním věnci jsou svíčky vždy zapalovány proti směru hodinových ručiček. Určitý význam má i barva svící.
V posledních letech dosáhly velké oblíbenosti také adventní kalendáře. Ty jsou určeny nejen pro děti, ale i pro dospělé. Mají 24 políček a jejich úkolem je zpříjemnit čekání na Vánoce. Existuje mnoho variant – pro děti jsou nejběžnější ty čokoládové, pro milovníky krásy jsou už několik let nabízeny adventní kalendáře s kosmetikou a pro muže zase s alkoholem apod.
Otevíráním jednotlivých okének kalendáře a zapalováním svící adventního věnce se pomalu budeme blížit k období, které má spoustu z nás rádo. Právě letos můžeme přemýšlet o tom, co by pro nás mělo být v životě nejdůležitější. Nejsou to drahé dárky, není to perfektně uklizená domácnost a 20 druhů upečeného cukroví. Je to skutečnost, že kolem sebe máme milující lidi, že se máme rádi a že jsme zdraví. Zkusme se dívat do budoucnosti s nadějí a možná i větším porozuměním, že nic netrvá věčně a je důležité si vážit toho, co máme. Možná se tím staneme lepšími lidmi a uděláme tím něco pozitivního i pro sebe i své okolí.