Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula!

Jeden z nejuznávanějších českých odborníků na léčbu návykových nemocí, psychiatr Karel Nešpor, pomáhá svým pacientům kromě standardní léčby také terapií smíchem. Pojmenoval v rámci ní již desítky druhů smíchu a při jeho videích se musí usmívat každý zarytý pesimista. O tom, že lišácký úsměv dokáže navodit dobrou náladu nebo zda je možné zbavit se závislosti na alkoholu bez pomoci odborníků, nám řekl v rozhovoru pro magazín Moje lékárna.

Psychiatr Karel NešporTvrdíte, že smích má léčivou moc. Opravdu to funguje i při úsměvu, který si člověk vyvolá záměrně, i když se necítí šťastně?
Zjistilo se, že lidé se obvykle smějí ze zdvořilosti. I takový úsměv je zdravý a zlepšuje vztahy, mimo jiné tak dáváme najevo mírumilovné a přátelské úmysly. Lidé se na sebe často usmívají „lišáckým úsměvem“. Stáhne se při něm kruhový sval obkružující oči, až se v koutcích očí udělají jemné vrásky. Zuby se nedotýkají a koutky úst se pohybují šikmo vzhůru směrem k uším. Při výzkumu mozku se zjistilo, že právě tento smích nejlépe navodí dobrou náladu. Schválně si ho dnes vyzkoušejte před zrcadlem.

Zjistilo se, že lidé se obvykle smějí ze zdvořilosti. I takový úsměv je zdravý a zlepšuje vztahy, mimo jiné tak dáváme najevo mírumilovné a přátelské úmysly.

Pojmenoval jste velké množství druhů smíchu. Který druh smíchu je vám nejbližší?
Jeden z těch nejnovějších se jmenuje „střízlivý smích“. Střízlivost znamená také realismus a správné posouzení situace. Střízlivý smích je smích ve správnou dobu a na správném místě.
Řekněme, že se vám bude kamarádka svěřovat, že ji opustil přítel: „Jak mi to mohl udělat, taková podlost, ach!“ Tady bude lépe se nesmát, ale projevit pochopení. Zasmějete se někdy jindy a jinde.

Psychiatr Karel NešporJe podle vás nějaký rozdíl mezi závislostí na alkoholu a třeba na mobilním telefonu?
Stres související s používáním moderních technologií má zdravotní rizika. Alkohol, drogy a hazard jsou ale mnohem nebezpečnější.

Myslíte si, že v dnešní uspěchané době je člověk náchylnější na onemocnění závislostí?
Zvláštností moderní doby je rychlý přenos informací na velké vzdálenosti. Toho využívá vtíravá reklama alkoholu, drog a hazardu. Proto ji v řadě zemí zakazují nebo omezují.
Důležité jsou např. i prostředí a zaměstnání. Pan Mokrý pracuje jako číšník, po práci s kolegy zajdou do nějakého podniku, rozumí se, že ne na čaj. Ve volném čase hraje pan Mokrý rekreačně fotbal. Tréninky končí v hospodě. Paní Suchá pracuje jako učitelka, stará se o rodinu a ve volných chvílích cvičí jógu. Kdo z nich je alkoholem více ohrožen, to je jasné.

Psychiatr Karel Nešpor

Usnadnit to mohou svépomocné materiály, řada z nich je volně na webu www.drnespor.eu. Častěji je ale potřebná spolupráce s organizací Anonymní alkoholici, což je také forma svépomoci a vzájemné pomoci.

Co je nejdůležitějším momentem v léčbě závislého člověka?
Je to vytrvalost. Někdy přirovnávám střízlivost k jízdě na kole. Když člověk šlape do pedálů, tj. dlouhodobě se doléčuje, udrží snadno rovnováhu. To se týká i závislosti na tabáku. Někomu se podaří přestat kouřit napoprvé, ale většina lidí k tomu potřebuje opakované pokusy.

Psychiatr Karel NešporZávislosti na tabáku se však většina lidí dokáže zbavit i individuálně bez návštěv odborníků. Dokážou se však lidé sami zbavit i závislosti na alkoholu?
Přestat je poměrně snadné, obtížnější bývá vydržet. Motivace ke střízlivosti časem slábne ze tří důvodů: 1. Člověk zapomíná na utrpení, které mu návykové chování působilo. 2. Výhody abstinence mu začnou připadat samozřejmé. 3. Pak jsou tu motivační útoky, jako je reklama a rizikoví známí. Dlouhodobé doléčování motivaci posiluje. Dotyčný si při něm připomíná minulé problémy s alkoholem i pokroky, které udělal za dobu abstinence. Je pravda, že se někdo dokáže dopracovat abstinence vlastními silami. Usnadnit to mohou svépomocné materiály, řada z nich je volně na webu www.drnespor.eu. Častěji je ale potřebná spolupráce s organizací Anonymní alkoholici, což je také forma svépomoci a vzájemné pomoci. Výhodou je, že není třeba se tam objednávat, člověk prostě přijde a nikoho nezajímá jeho jméno nebo průkaz pojištěnce. Anonymní alkoholici se v Praze scházejí vícekrát za den a pracují v mnoha dalších městech u nás i v cizině. Je to skvělý doplněk profesionální léčby, někdy ji mohou i nahradit.

Zdravá míra alkoholu je nula.
I malé dávky zvyšují např. riziko nádorů a úrazů a rizika rostou úměrně dávce.

Kde je hranice, kdy poznáme, že jsme u pití alkoholu překročili jistou „zdravou míru“ a jedná se už o závislost?
Zdravá míra alkoholu je nula. I malé dávky zvyšují např. riziko nádorů a úrazů a rizika rostou úměrně dávce. Závislost podle mezinárodní klasifikace nemocí předpokládá naplnit tři nebo více z šesti znaků. Z nich nejdůležitější jsou tyto dva: bažení (craving) po alkoholu a zhoršené sebeovládání ve vztahu k němu.


Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!