Léto v pohybu

Teplé letní dny svádí spíše k lenošení u vody. Řada z nás však nezapomíná na pravidelný pohyb ani v době, kdy teploty šplhají k magické třicítce. Přečtěte si užitečné rady, kterými byste se měli řídit, pokud se vydáváte sportovat v horkých dnech.

1. Namažte se

Pokud vyrážíme na dovolenou nebo jen odpoledne k vodě, opalovací krém patří k naší povinné výbavě. Při sportu však na poctivé namazání většina z nás zapomíná. Přitom běh, turistika nebo vyjížďka na kole v parných dnech s sebou nese podobná rizika jako opalování u bazénu. Jestli se vydáváte sportovat, spíše než hutné nebo mastné opalovací krémy volte speciální preparáty určené aktivním lidem. Zpravidla na sobě mají napsáno, že jsou určené pro sport, vydrží, i když se zapotíte a nebudou z vás nepříjemně stékat. Pokud vyrážíte na výběh, který trvá jen několik desítek minut, bude stačit se namazat před aktivitou doma. Víte-li však, že vás čeká celodenní výlet, neváhejte si krém vzít s sebou. Aby přípravek fungoval tak, jak má, je vhodné se po dvou hodinách přemazat.

2. Myslete na pokrývku hlavy

To, že bychom v létě měli nosit pokrývku hlavy, slýcháme už od dětství. Tato dobře míněná rada má skutečně své velké opodstatnění. Při dlouhodobém vystavení slunečním paprskům bez pokrývky hlavy dochází vlivem působení tepla k otoku mozkových obalů (plen). To se může projevovat bolestí hlavy, pocitem na zvracení a únavou. V extrémních případech může dojít až ke křečím, a to i s odstupem několika hodin. Tento stav je běžně známý jako úžeh. Díky pokrývce hlavy při sportu si tak můžete ušetřit spoustu nepříjemných problémů.

3. Pijte

I když je pocení mnohým na obtíž, plní v těle důležitou funkci. Pot totiž ochlazuje náš organismus, aby nedocházelo k jeho přehřívání. V horkých letních dnech se tak logicky budeme potit o to více. Potem naše tělo vylučuje vodu a také minerální látky, kterými jsou sodík, hořčík, draslík a chlór. Proto se během horkých letních dnů doporučuje doplňovat tekutiny vypocené sportem spíše než vodou sportovními nápoji, které obsahují také minerální látky. Takovýto drink, který tělu dodá potřebné minerální látky i energii, si můžete snadno připravit i doma. Potřebovat k tomu budete: 1 díl minerálky (např. Mattoni), 1 díl koncentrovaného džusu a 1 díl vody. Vše promíchejte a je hotovo.

4. Nelámejte nic přes koleno

Pokud vám to váš nabitý program dovolí, vydávejte se raději vždy sportovat ráno nebo večer. Teploty totiž bývají o něco nižší než dopoledne či odpoledne a pohyb pro vás samotné bude tak daleko příjemnější. Někdy to však zkrátka jinak nejde, a pokud chcete sportovat, musíte zvládnout i ostré denní slunce. V takovém případě však nic nelámejte přes koleno. Pokud cítíte, že něco není v pořádku, raději zastavte a odpočiňte si nebo trénink zkrátka úplně vynechte. Vždy se vyplatí naslouchat především hlasu svého těla, které nejlépe ví, co je pro něj vhodné.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!