156

V čem jsou ženy lepší než muži – a naopak

Víte, jaké schopnosti a vlastnosti mužů a žen se nejvíce liší? Je to fyzická síla?
Pár neopatrných mužů se už přesvědčilo, že i ženy dokážou být opravdu silné a když dají ránu, tak to stojí za to. Liší se muži a ženy zásadně v míře empatie? Někteří muži jsou ale empatičtější a citlivější než mnohé ženy.

V čem jsou ženy lepší než muži – a naopakDíky pokrokům v neurologii a zobrazovacích metodách víme, že mužské a ženské mozky jsou odlišné. Přemýšleli jste někdy, proč tolik partnerských neshod vzniká v situaci, kdy žena si chce večer po práci povídat, ale muž by dal raději přednost sledování televize?
Podle Dr. Daniela Amena je ženský mozek i při odpočinku daleko aktivnější. Většina žen proto i při odpočinku ráda hovoří se svými blízkými nebo známými. Rozhovor s blízkými osobami u žen zvyšuje produkci oxytocinu, hormonu důležitého pro snižování hladiny stresu. Jenže muži potřebují po náročné činnosti něco jiného. Většina mužů chce „vypnout“ a věnovat se něčemu o samotě. Může za to mužský mozek, který potřebuje obnovit přirozenou hladinu testosteronu.

Autoři rozsáhlé studie srovnávající 124 vlastností zjistili, že je to „v rychlosti vrženého předmětu“ a ve „vzdálenosti, kam předmět dopadne“. Muži prostě dohodí dál.

Něco podobného se také děje po sexuálním vyvrcholení. V ženském mozku se po orgasmu vyplaví oxytocin a dopamin, díky tomu si ženy chtějí s partnerem povídat a vyměňovat si něžnosti. Nebohým mužům se ale tyto hormony vyplaví do hypotalamu, kde vyvolají silnou potřebu spánku.

V čem jsou ženy lepší než muži – a naopakMáme tedy trochu jiné mozky. Dlouho se vedla debata, do jaké míry je to dáno geny a do jaké míry se mozky změní díky rozdílné výchově holčiček a chlapečků. Dnes už víme, že mnohé odlišnosti jsou vrozené a projevují se prakticky od narození. Například několik hodin narozené holčičky se více dívají na lidské tváře než na neživé objekty, chlapečci dávají přednost pohybujícím se objektům. V dospělosti se pak kromě notoricky známých odlišností ve schopnostech paměti, empatie a podobných lišíme i v některých opravdu zajímavých detailech. Ukázalo se například, že ženy pečlivěji dbají o svoji zubní hygienu.

V čem jsou ženy lepší než muži – a naopakPokud se chcete dozvědět o odlišnostech mezi muži a ženami více, podívejte se na portálu Eduwin na přednášku známého vědce a popularizátora neurověd MUDr. Františka Koukolíka. A abychom se vrátili k otázce ze začátku článku – v čem se tedy muži a ženy liší nejvíce? Autoři rozsáhlé studie srovnávající 124 vlastností zjistili, že je to „v rychlosti vrženého předmětu“ a ve „vzdálenosti, kam předmět dopadne“. Muži prostě dohodí dál. Je otázka, jestli jde v moderním světě o zásadní výhodu. Kvalitní dentální hygiena je přece jen asi důležitější.


Aktuality

21. 10. 2020

Dejte šanci pohance!

20. 10. 2020

Neplaťte NAVÍC ANI KORUNU

Aktuality v Mojí lékárně

30. 9. 2020

TV reklama

14. 9. 2020

Měření stáří cév

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna - Cerutin,...

Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu