Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka?

Paleo strava získává na stále větší oblibě. Její zastánci se odvolávají na životní styl pralidí, kteří museli podávat těžké fyzické výkony a potřebovali tak spoustu sil a energie. Zjistěte, jak vypadá strava novodobých pralidí, a inspirujte se receptem z jejich kuchyně.

Avokádová
paleo polévka

Ingredience:
4 zralá avokáda,
3 stroužky česneku,
2 cibule,
2 hrnky vývaru,
1 polévková lžíce olivového oleje, 1 limeta,
špetka soli

Paleo strava

Postup:
Rozkrojte avokáda napůl a vytáhněte z nich pecku. Následně vydlabejte dužinu, kterou nakrájejte na větší kostky. Zakápněte limetovou šťávou a promíchejte. Na rozehřáté pánvi osmažte nadrobno nakrájenou cibuli, dokud není skelnatá. Následně přidejte prolisovaný česnek, nechte chvíli prohřát a provonět. Přidejte avokádo, zalijte vývarem a osolte. Vařte asi pět minut a poté polévku mixujte, dokud nevznikne hladký krém. Na závěr můžete přidat koriandr nebo jiné bylinky.

Paleo strava

Když se řekne strava pračlověka, představí si většina z nás pořádný kus syrového masa. Tak zvané paleo, tedy jídelníček lidí, kteří se inspirovali v období paleolitu, se však od těchto představ zásadně liší. Syrové maso tu nehledejte. Výživa podle zásad palea se skládá ze spousty zeleniny, v přiměřeném množství také ovoce a tepelně upravených ryb a libového masa. Tento jídelníček vám podle jeho zastánců přinese zdravotní benefity, jako je redukce hmotnosti, minimální nemocnost a dostatek energie.

Jídelníček novodobých pralidí se skládá výhradně z masa, vajec, zeleniny, ovoce, oříšků a semínek.

JAK NA TO?

Pravěké stravování se opírá o myšlenku, že naše trávicí soustava není přizpůsobena moderním pokrmům. Ty jsou podle zastánců palea špatně stravitelné a pro naše tělo nepřirozené. Proto v takovém jídelníčku nenajdete žádné polotovary, pečivo, těstoviny, sladkosti, ale dokonce ani brambory, rýži, luštěniny nebo obiloviny. Paleo se vrací k původní stravě našich předků, kteří se živili výhradně lovem a sběrem a neměli k dispozici žádné výdobytky moderní doby. Jídelníček novodobých pralidí se skládá výhradně z masa, vajec, zeleniny, ovoce, oříšků a semínek.

Paleo stravaPokud byste se tak rozhodli stravovat podle těchto zásad, je nutné se v lecčem omezit. Je však jen na vás posoudit, zdali vám výhody, které má paleo přinášet, stojí za vyzkoušení na vlastní kůži. Stejně jako při jakékoliv jiné dietě, platí pravidlo: poslouchejte především své tělo. To totiž nejlépe ví, co potřebuje, a pokud to nemá, dá vám to jasně najevo.


Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!