Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!

S radami, co je dobré zařadit do jídelníčku se sníženým obsahem energie za účelem snížení váhy, se každý z  nás již určitě setkal. Ale jak utřídit rozporuplné informace z různých zdrojů do nějakého logického celku tak, abychom se vyvarovali dietních chyb hned od počátku? V minulém čísle časopisu jsme přinesli informace o významu bílkovin v našem jídelníčku a při redukční dietě, nyní se dozvíme něco více o základních principech redukční diety a ukážeme si, jak by měl takový redukční jídelníček s vysokým podílem bílkovin správně vypadat.

Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!Redukční dieta není jen o  nízkém příjmu energie!

Snížený příjem je nezbytným předpokladem, aby se naše nadbytečné tukové zásoby zmenšovaly, avšak pokud není jídelníček dostatečně výživný, začne tělo postrádat živiny nezbytné pro látkovou výměnu a také zbytečně spotřebovávat bílkoviny ze svalové tkáně. Důvodem je to, že strava postrádá dostatek jejich stavebních jednotek – aminokyselin, které si naše tělo nedokáže vytvořit samo!

Za návrat váhy na samý začátek a za případná „prémiová“ kila navíc může vždy pouze ten, kdo jídelníček po zhubnutí špatně sestavil, nebo hříšník, který jej nedodržel.


Míra omezení příjmu energie rozhoduje o  rychlosti váhového úbytku!

Bude-li náš jídelníček nízkoenergetický, budeme hubnout rychleji. Počáteční rychlý váhový úbytek je velmi motivující a mnoho lidí takto dokáže dosáhnout váhy, kterou si stanovili za cíl. Opojením z relativně snadného úspěchu však často podceníme druhou část redukční diety, která musí zabránit tomu, abychom se vrátili do starých, dobře vyjetých kolejí.

Za jo-jo efekt nemůže konkrétní dietní režim, který vedl ke snížení váhy

Za návrat váhy na samý začátek a za případná „prémiová“ kila navíc může vždy pouze ten, kdo jídelníček po zhubnutí špatně sestavil, nebo hříšník, který jej nedodržel. Energetický příjem je třeba zvyšovat velmi pozvolna a dbát na vhodný poměr základních živin – tuků, sacharidů a bílkovin. Pozvolnějším snižováním váhy si trvaleji osvojujeme nový jídelníček i nové stravovací návyky.

Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!

Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!

Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!Většina lidí nedokáže být dlouhodobě disciplinovaná

S udržováním normální váhy má většina lidí problémy. Souvisí to se způsobem života i s velkou neinformovaností. Dostatečné informace k tomu, aby nám strava nezpůsobovala vážnější zdravotní komplikace, lze najít na stránkách Společnosti pro výživu. Výrobky redukčních diet Guareta a DietLine, které je mimo jiné možné rezervovat na www.mojelekarna.cz, pomáhají nejen dosáhnout normální váhy, ale také si ji udržet.

Komu je náš týdenní jídelníček určen?

Všem dospělým, kteří mají problém s nadváhou či obezitou a netrpí nesnášenlivostí mléčných, vaječných či sójových bílkovin. Pokud užíváte léčiva na snížení krevního tlaku či se léčíte s cukrovkou II. typu, můžete tento jídelníček používat pod kontrolou lékaře. Platí to i o dalších onemocněních souvisejících s látkovou výměnou. I po týdnu již může dojít ke zlepšení zdravotního stavu, který pak vyžaduje úpravu dávkování léčiv nebo i jejich vysazení, podle závažnosti onemocnění. Vzhledem k vyššímu obsahu bílkovin není jídelníček vhodný pro pacienty se sníženou funkcí ledvin. Nejste-li si jisti svým zdravotním stavem, poraďte se u svého praktického lékaře.

Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!A co tělesná aktivita?

Doporučujeme delší procházky,
jízdu na kole po rovném terénu či běžné domácí práce. Tělesné aktivity by neměly zvyšovat aktuální nároky organismu na příjem energie a výživných látek.
Poznámky k jídelníčku:
Příjem vody kryjte slabou kávou a čajem, pokud je snášíte. Je možné použít bylinné čaje. Nepijte ovocné čaje obsahující sušené ovoce. Jestliže se domníváte, že váš současný jídelníček není příliš pestrý, přidejte do redukční diety B-komplex- -Forte 2x až 3x do týdne. Některé vita- miny skupiny B jsou nezbytně nutné pro látkovou výměnu hlavních živin.
Týden redukční diety s Mojí lékárnou aneb poradíme, jak začít!

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!