Inkontinence moči Inkontinence označuje neschopnost udržet moč nebo stolici. V následujícím článku se zaměříme na inkontinenci moči, která se vyskytuje výrazně častěji než inkontinence stolice a celosvětově postihuje v průběhu života v některé své formě až polovinu ženské populace. Tento problém se však nevyhýbá ani mužům, i když u nich se vyskytuje méně často a na základě jiných příčin.
Pomozme Spolku Ichtyóza Před nedávnem ještě paní Hanka s manželem neměli ani tušení, že nemoc jménem ichtyóza existuje. Vše se však změnilo, když poznali malého Martínka. Přečtěte si jejich příběh i to, co tato genetická nemoc vlastně obnáší. Když si Kadlecovi zažádali o adopci, počítali s tím, že si domů odvezou zdravé miminko. V dětském domově je však uchvátil Martínek, i když bylo na první pohled zřejmé, že není zcela zdravý.
Onemocnění štítné žlázy Štítná žláza (ŠŽ), umístěná podkožně na přední straně krku, patří mezi žlázy s tzv. vnitřní sekrecí (endokrinní). To znamená, že jí produkované látky jsou uvolňovány přímo do krve, kterou jsou zaneseny na místo účinku.
Interview se zpěvačkou Terezou Kerndlovou I když prázdniny byly pro většinu z nás spíše ve znamení odpočinku, Tereza Kerndlová rozhodně nepatřila mezi ty, kteří by zaháleli. S touto krásnou zpěvačkou jsme si povídali nejen o tom, jak prožila léto, ale i o jejím návratu na scénu.
Syndrom vyhoření – identifikace a prevence Je překvapující, kolik mých klientů v psychoterapii si stěžuje na velkou únavu, i když byli na dovolené. Popisují, jak trávili dovolenou u moře, každé ráno a večer odpovídali na e-maily, reagovali na požadavky svých nadřízených a v chování byli podráždění až agresívní především ke svým blízkým. Po příjezdu z dovolené se pocit odpočinku vytratil během několika dnů.
Měření paměti v lékárnách Zapomínání je jedním z příznaků počínající Alzheimerovy choroby. Odlišit zapomínání, které je znakem nemoci, od „normálního“ zhoršování paměti pomáhá projekt Dny paměti České alzheimerovské společnosti, při němž je nabízeno vyšetření kognitivních funkcí mimo lékařské ordinace.
Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózy Každá druhá česká žena nad 45 let má minimálně dva rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Především jde o nedostatečnou konzumaci potravin bohatých na vápník a vitamin D, nedostatek pohybu, kouření a konzumaci alkoholu. Pravděpodobnost tohoto onemocnění se zvyšuje s věkem a svou roli zde hrají i genetické dispozice. Pro prevenci jsou však klíčové vnější vlivy – životní styl a stravování, které významně ovlivňují nástup a rozvoj osteoporózy. Při tomto onemocnění dochází k degenerativním změnám kostí a jejich zvýšené lámavosti.
Mrtvý mikrob – dobrý mikrob? Mikroby očima nevidíme. A co oko nevidí, to srdce nebolí. Proto se o ně většinou zajímat, až když něco nefunguje, např. onemocníme. Není to tak dávno, kdy i v medicíně bylo běžně vnímáno, že: mrtvý mikroorganismus – dobrý mikroorganismus.
Vstříc podzimní exotice Hlavní sezona dovolených je „v čudu“ a vy jste se ještě nestihli nabažit slunečních paprsků, polehávání na pláži či pořádného dobrodružství? Nezoufejte a utečte před sychravým podzimem za exotikou. Lákaly vás někdy sluneční Kanáry, pulzující Asie či překrásná Indie? Odhoďte obavy a balte kufry – nejlepší čas vyrazit je právě teď!