167

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí

S přibývajícím věkem se ale její ochranná role oslabuje a kůže se stává náchylnou k poškozením vlivem působení inkontinence, ať již moči, nebo stolice.

Změny kůže vlivem věku

Přirozená schopnost regenerace kůže se zhoršuje – zatímco u mladších dospělých osob proběhne kožní cyklus asi ve třiceti dnech, vyžaduje obnova a dozrání kožních buněk u starších 40 až 60 dní. Snižuje se produkce z tukových a potních žlázek, takže starší kůži se dostává méně těchto sekretů, což má vliv na stabilitu svrchní vrstvy a kyselého tukového pláště. Transepidermální ztráta tekutiny stoupá, to znamená, že se kůže vysušuje. Tento jev bývá často provázen nepříjemnými pocity napětí a svědění, mohou se objevit i ekzémy.

V průběhu stárnutí tak degeneruje funkce kůže jako ochranné bariéry, čímž je také přístupnější chemickému a fyzikálnímu podráždění v podobě infekcí, virů, bakterií a mykóz. K tomu je ještě třeba připočíst celkovou, stářím oslabenou imunitní obranu organismu.

Zátěž kůže při inkontinenci

Pokožka starších osob je mnohem náchylnější k poškození kontaktem s močí a stolicí, ale také podrážděním nevhodnými hygienickými prostředky nebo inkontinenčními pomůckami. Následkem toho bývá vysychání kůže a svědivost, iritace pokožky nebo alergická reakce, zánětlivé ekzémy a bakteriální nebo plísňové infekce. Tyto problémy pak nejen negativně ovlivňují kvalitu života postižených, ale jsou spojeny i s vyššími nároky na ošetřování a také s odpovídajícím růstem nákladů.

V praxi se u inkontinence vyskytuje šest hlavních rizikových potenciálů, které už i tak zranitelnou fyziologii zestárlé pokožky dodatečně negativně ovlivňují.

1. Vlhkost a bakterie v důsledku inkontinence

2. Tvorba agresivního amoniaku

Proces štěpení močoviny na čpavek a oxid uhličitý prostřednictvím enzymu ureáza, který pochází od bakterií v moči a působí jako katalyzátor, se tak dostává do pohybu. Vedle toho je čpavek odpovědný za nepříjemný zápach rozkládající se moči.

3. Podráždění kůže vlivem trávicích enzymů

V případě inkontinence stolice představují zbytky trávicích enzymů (proteázy), jejichž přítomnost v tlustém střevě slouží ke štěpení bílkovin, uhlohydrátů a tuků, mimořádně agresivní potenciál pro dráždění pokožky v této oblasti. Enzym proteáza může působit jako žíravina a může vyvolat zánětlivé ekzémy.

4. Časté bolestivé omývání kůže postižené inkontinencí

Problém spočívá v tom, že omýváním je vždy na nějakou dobu smyt kyselý tukový povlak z povrchu kůže. Jsou-li použita navíc ještě silně alkalická pěnivá mýdla, násobí se pak účinky do agresivního mixu:

  • alkalické mycí prostředky způsobují masivní poškození kyselého pláště,
  • snížená schopnost neutralizovat alkalické substance brzdí dodatečně regeneraci ochranného kyselého pláště,
  • konvenční mýdla odnímají kůži cenné epidermální lipidy, které přirozeným způsobem udržují potřebnou vlhkost pokožky nutnou pro zachování elasticity a prodyšnosti zrohovatělé vrstvy.

5. Neprodyšnost inkontinenčních pomůcek

Při neprodyšnosti inkontinenčních produktů vzniká „vlhké kožní prostředí“. To vede k tomu, že neprůchodná zrohovatělá vrstva nabobtnává a dochází k dalšímu množení mikroorganismů.

6. Kontaktní nesnášenlivost z inkontinenčních materiálů

Alergie vůči styku s určitými látkami je nejčastější. Jestliže inkontinenční pomůcky, které jsou nošeny 24 hodin denně, obsahují materiály s alergickým potenciálem, jsou tyto alergie s ekzematickým postižením kůže často nevyhnutelným následkem.

KOMPLEXNÍ PÉČE TENA – diskrétní a spolehlivé řešení inkontinence

Při inkontinenci často dochází ke komplikacím v důsledku působení dráždivých látek (moč) na citlivou pokožku v perineální oblasti. Proto jsou důležitými podmínkami pro zachování zdravé pokožky správný výběr inkontinenční pomůcky, dodržování vhodné hygieny a preventivní ochrana pokožky.

Komplexní péče ve třech krocích

  1. Výběr správné inkontinenční pomůcky TENA
  2. Správná hygiena a čištění pokožky
  3. Ochrana pokožky jako prevence

KOMPLEXNÍ PÉČE TENA – diskrétní a spolehlivé řešení inkontinence


Aktuality v Mojí lékárně

14. 3. 2019

TV reklama

24. 2. 2019

Měření stáří cév

Doporučujeme

Espigal Galmed 80mg 100...

Podporuje regulaci střevních plynů díky obsahu...

Psyllium Galmed 200g

Indická vláknina na podporu správného...

B17 APRICARC s meruňkovým...

Rakytník a reishi podporují přirozenou...

Moje lékárna - Vitamin C...

Přispívá k udržení normální funkce imunitního...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek

Navíc ani korunu!

Podívejte se na naši novou TV reklamu