Turistické tipy pro aktivní podzim

Pestrobarevná podzimní příroda jen vybízí k procházkám a výletům. Připravili jsme pro vás několik turistických tipů, které vám zaručeně zpříjemní volné dny. Využijte posledních paprsků babího léta a nechte se okouzlit přírodou české i slovenské krajiny.

Na vrcholek PraděduNa vrcholek Pradědu

délka: 16 km, střední náročnost

Trasa začíná u rozcestí Hubert v Karlově Studánce, které se nachází u stejnojmenného hostince, jenž je však po posledním požáru mimo provoz. Právě tady většinou turisté nechávají auta na placeném parkovišti a na další cestu se vydávají již po svých. Cesta vede po žluté turistické značce údolím řeky Bílé Opavy. Na trase můžete vidět malé vodopády, které jsou jedním z nejpůsobivějších míst této krajiny. Po žluté dorazíte až k chatě Barborka. Ta je jednou z nejstarších horských chat v celých Jeseníkách. Od Barborky vede pohodlná silnička po červené značce přímo až na vrchol Pradědu. Při zpáteční cestě zvolte trasu přes Ovčárnu, kde můžete zahlédnout Petrovy kameny. Ty tvoří tři mohutná skaliska, na kterých se podle pověstí slétaly čarodějnice. Samotná chata Ovčárna se nachází přímo na hřebeni. Do Karlovy Studánky je to odtud ještě asi pět kilometrů, avšak lze využít i kyvadlové dopravy, která vás zaveze zpět přímo až na parkoviště.

Za nejvyšší horou Česka

délka: 21 km, velká náročnost

SněžkaVětšina turistů zahajuje cestu ve Špindlerově Mlýně, odkud vyráží autobusem na Špindlerovu boudu. Ze Špindlerovky musí už každý po svých. Vydejte se po červené značce cestou Česko-polského přátelství. Ta kopíruje hranici mezi Českem a Polskem a dovede vás přímo až na Sněžku. Na této trase minete několik vyhlídkových míst, která určitě stojí za pozornost. Jedním z těch nejkrásnějších je pohled na Malý a Velký rybník. Ty se nacházejí v polské části Krkonoš. Nezapomenutelný výhled na stranu Čech i Polska se vám však naskytne i na samotném vrcholu Sněžky. Přímo z nejvyšší hory Česka můžete dokonce poslat pozdrav svým známým. Celý týden je tu v provozu Česká poštovna, která mimo korespondenčních služeb nabízí i drobné občerstvení. Pokud si chcete odpočinout v prostorech tradiční horské chaty, doporučujeme Polskou boudu, ve které můžete bez problému platit i českými korunami. Pro sestup ze Sněžky zvolte modrou turistickou značku vedoucí přes Úpské rašeliniště. Rašeliništěm projdete skrze úzké dřevěné lávky až k Luční boudě. Tady můžete ochutnat pivo z místního pivovaru Paroháč. Dále pokračujte po červené značce na vyhlídku Krakonoš. Zpět do Špindlerova Mlýna se dostanete sestupem z úpatí Kozích hřbetů. Celou trasu lze samozřejmě začít výšlapem ze Špindlerova Mlýna. Tuto cestu však kvůli počátečnímu stoupání doporučujeme zkušenějším turistům.

Podzimní šumavská jezeraPodzimní šumavská jezera

délka: 9 km, nenáročná trasa

Na tomto výletě za dvěma z ledovcových jezer, Černým a Čertovým, si přijdou na své především milovníci krásné přírody, kteří hledají méně náročnou trasu. Tento půldenní výlet je však vhodný i pro rodiny s dětmi. Cesta začíná na Špičáckém sedlu, které se nachází nad obcí Špičák nedaleko Železné Rudy. Najdete zde odstavné parkoviště, kde můžete nechat auto. Žlutá turistická značka vás pak zavede až k 3,5 kilometru vzdálenému Černému jezeru. Po pohodlné asfaltové cestě se k jezeru dostanete i s kočárkem. Celé jezero je obklopeno lesy a nad ním se tyčí Jezerní hora. Dále trasa pokračuje po červené značce k Čertovu jezeru. Cesta je sice dlouhá jen kilometr a půl, zato je ale velmi strmá a pro kočárky již nevhodná. Následné klesání není o nic příjemnější kvůli všudypřítomným balvanům a kořenům stromů. Čertovo jezero je o něco menší než Černé, avšak příroda je tu neméně krásná. Zpět se vydejte po žluté přes sjezdovky na Špičáku, které nabízí zajímavé výhledy.

Po hřebeni Malé Fatry

délka: 12 km, velká náročnost

Po hřebeni Malé FatryCestu doporučujeme začít v obci Vrátná. Nachází se zde totiž moderní osmimístná lanovka, která vás vyveze až těsně pod Snilovské sedlo. Díky ní bez problému zdoláte 750metrové převýšení a během chvíle se dostanete do výšky 1 490 metrů nad mořem. Odtud dorazíte po červené značce až na třetí nejvyšší horu Malé Fatry – Chleb. Z jejího vrcholku můžete sledovat hřebeny Velké Fatry nebo Nízkých Tater a kochat se výhledem na Babí horu a Velký Rozsutec. Dále trasa pokračuje přes Hromový na Poludňový grúň. Až sem je cesta velmi příjemná s nevýrazným stoupáním. Odtud pokračujete po žluté k Chatě na Grúni. Právě tady začíná obtížná strmá cesta dolů. Je dlouhá jen asi něco přes kilometr, avšak právě kvůli její prudkosti vám bude trvat poměrně dlouho ji zdolat. V Chatě na Grúni je možné si odpočinout a po občerstvení se vydat opět do Vrátné. Zpět vás zavede modrá turistická značka, která vede širokými lesními chodníky.

Výlet do Nízkých Tater

délka: 11,5 km, velká náročnost

Výlet do Nízkých TaterNízké Tatry, stejně jako okolí Malé Fatry, lákají ročně davy českých turistů. Tato místa se nachází nedaleko hranic a nabízí turistické zážitky, ke kterým u nás nejsou podmínky. Naše cesta začíná v obci Horná Lehota, ve které se nachází Horský Hotel Srdiečko. Právě od hotelu se můžete nechat vyvézt k chatě Kosodrevina, která leží ve výšce 1 510 m. n. m. Vydejte se po žluté turistické značce na druhý nejvyšší vrchol Nízkých Tater – Chopok. Cesta vás zavede až ke Kamenné chatě pod Chopkom, kde se můžete občerstvit. Samotná špička Chopku má kamenitý povrch, avšak mezi balvany vede stezka pro pohodlný výstup. Nahoře se vám naskytne nádherný kruhový výhled na Liptovský Mikuláš, Vysoké Tatry, Velkou Fatru nebo Slovenské rudohoří. Teď vás čeká cesta po hřebeni až na nejvyšší bod Nízkých Tater, kterým je Ďumbier. Z Chopku se vydejte po červené turistické značce přes Demänovské sedlo. Zde se pohodlná kamenitá cesta mění v neméně příjemnou prašnou stezku. Přes Krúpovu hoľu se pak dostanete na samotný vrchol Ďumbieru. Odtud jsou opět nádherné výhledy na pohoří středního a severního Slovenska. Zpět jdete stejnou cestou až k rozcestí u Krúpovy hoľe. Červená značka vás pak zavede k rozcestí Pod Krúpovým sedlom. Odtud pokračujte po modré až k chatě Kosodrevina. V září jezdí poslední lanovka na Srdiečko v 16:00, od října pak v 15:00.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!